Rok 2016 odszedł już do historii. Kilkaset osób przyszło w noc sylwestrową pod Sejm, solidaryzując się z posłami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy wciąż protestują na sali plenarnej. Miało być pokojowo i optymistycznie, bez skandowania haseł, za to z muzyką i tańcem.

Informacja o tym, że nie będzie wspólnego skandowania antyrządowych haseł wywołała w tłumie pewną dezaprobatę, ostatecznie jednak wszystko potoczyło się zgodnie z założeniem organizatorów, którzy zrobili wyjątek jedynie dla kilkukrotnego „Zwyciężymy!”. Nie było też machania sztandarami organizacji (wyjątkiem okazał się jeden baner i kilkanaście baloników KOD-u). Na samym początku przypomniano jednak, że celem zgromadzenia jest zaprotestowanie przeciwko antydemokratycznym praktykom Prawa i Sprawiedliwości, próbom wykluczenia mediów z Sejmu i sposobowi, w jaki została uchwalona ustawa budżetowa. Przed Sejmem ciągle znajduje się również instalacja przedstawiająca „cmentarz wartości”, pogrzebanych według organizatorów za obecnego rządu. Zaliczono do nich wolność, demokrację, własność (sic!), ale i swobodną jazdę na rowerze. Była też cała wystawa antypisowskich wlepek i plakatów, od memów z Jarosławem Kaczyńskim, poprzez transparenty protestu przeciw reformie edukacji, aż do karykatury atakującej program 500+.

Byliśmy na Sylwester przed Sejmem, słuchaliśmy przemówień m.in. Barbara Nowacka i Marek Kossakowski, przedstawicieli…

Opublikowany przez STRAJK.eu Sobota, 31 grudnia 2016

Ze sceny, opatrzonej hasłem „Kolorowa opozycja”, kolejno prezentowali się przedstawiciele Demokratów RP, Strajku Obywatelskiego, ruchów kobiecych, KOD-u. Paweł Kasprzak z pierwszej z wymienionych organizacji dziękował posłom opozycji za protest, jaki prowadzą na sejmowej sali plenarnej. Przekonywał, że jeśli wcześniej ich partie nie budziły sympatii części Polaków, to właśnie teraz opozycja uwiarygodniła się i zdobyła prawdziwe społeczne poparcie. Mówca ostrzegał, że PiS nie liczy się z żadną opozycją i jeśli tylko będzie mieć ku temu okazję, zmieni polską konstytucję w duchu „faszystowskim”.

Przedstawicielka Strajku Obywatelskiego przypomniała zgromadzonym skandaliczne słowa posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy o deportowaniu niekatolików, a posłom – treść przysięgi, jaką składali. Do dalszej walki o demokrację, która będzie niełatwa, ale zakończy się sukcesem, wzywał Marek Kossakowski z Partii Zieloni, życząc następnie zebranym zielonej wiary, nadziei i miłości, „bo miłość jest w życiu najważniejsza”. Ze sceny przemawiali także aktywista KOD-u, który pod Sejm przyjechał specjalnie z województwa kujawsko-pomorskiego. Nie zabrakło działaczek feministycznych, które przypomniały sukces Czarnego Protestu i podkreślały rolę kobiet w każdej walce o wolność, a także dziękowały za wsparcie mężczyznom. Przed nimi głos zabrała liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

Z życzeniami noworocznymi dla manifestujących przyszli pod Sejm Bogdan Borusewicz oraz Ludwika i Henryk Wujcowie. Ci ostatni przypomnieli swoją dawną aktywność w KOR-ze. Tryskali optymizmem – historia Polski ich zdaniem potoczy się „od KOR-u do KOD-u”, ruch ten odniesie sukces, a to, że jego manifestacje po roku nie przyniosły przełomu, nie powinno nikogo zrażać, wszak walka przeciwko komunistom też trwała dłużej.

Szczególny entuzjazm wzbudziło jednak wystąpienie Sławomira Nitrasa, jednego z protestujących posłów PO. Dziękował on zgromadzonym za wsparcie i zapowiadał, że rok 2017 będzie dobrym rokiem, bo może się powtórzyć historia sprzed dziesięciu lat. Wtedy, mówił poseł, Jarosław Kaczyński tak bardzo uderzył się w głowę, że oddał władzę, po tym, gdy postanowił rozwiązać Sejm. Sądząc po reakcjach zgromadzonych, chcieliby oni właśnie powtórki z rozrywki.

Z jednej strony cieszy, że nawet w noc sylwestrową znaleźli się w Polsce ludzie na tyle zainteresowani stanem państwa, by przyjść i zaprotestować przeciwko jawnemu łamaniu dobrych demokratycznych praktyk. Z drugiej – tym bardziej szkoda, że i w tę noc, jak wcześniej na protestach KOD-u, opowiadano czarno-białą historię o tyranach z PiS-u i rycerzach wolności z KOD-u i Platformy, nie próbując nawet zrozumieć, dlaczego ludzie zagłosowali – i nadal w dużej części chcieliby głosować – na PiS właśnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. facebook polska zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zamach stanu w polsce.wspierali opozycję która miała za zadanie niszczenia rządu pis. blokowali celowo konta użytkowników pis aby chronić przestępców. cały facebook został skopiowany łącznie ze wszystkimi kontami oraz ich działaniami przeciwko pis.okazało się że brali czynny współudział w zamachu stanu rozprzestrzeniając informacje o organizowanych burdach ulicznych.osoby które to robiły i ich wizerunki są już znane ekspertom a także ich rozmowy telefoniczne emaile które pisali do organizatorów strajków….SĄ WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA NISZCZENIE KRAJU ORAZ BRANIE CZYNNEGO UDZIAŁU W ORGANIZOWANIU GRUP TERRORYSTYCZNYCH NA TERENIE POLSKI…okazuję się że polski facebook to zorganizowana grupa przestępcza która działała przeciwko własnemu krajowi jak i rządowi….lada dzień cala grupa terrorystyczna i jej członkowie oraz inne będą odpowiadali za organizowanie grup terrorystycznych na terenie europy…

  2. facebook polska zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zamach stanu w polsce.wspierali opozycję która miała za zadanie niszczenia rządu pis. blokowali celowo konta użytkowników pis aby chronić przestępców. cały facebook został skopiowany łącznie ze wszystkimi kontami oraz ich działaniami przeciwko pis.okazało się że brali czynny współudział w zamachu stanu rozprzestrzeniając informacje o organizowanych burdach ulicznych.osoby które to robiły i ich wizerunki są już znane ekspertom a także ich rozmowy telefoniczne emaile które pisali do organizatorów strajków….SĄ WSÓŁODPOWIEDZIALNI ZA NISZCZENIE KRAJU ORAZ BRANIE U=CZYNNEGO UDZIAŁU W ORGANIZOWANIU GRUP TERRORYSTYCZNYCH NA TERENIE POLSKI…okazuję się że polski facebook to zorganizowana grupa przestępcza która dziłała przeciwko własnemu krajowi jak i rządowi….lada dzień cala grupa terrorystyczna i jej członkowie oraz inny będą odpowiadali za organizowanie grup terrorystycznych na terenie europy…

  3. „Nie zabrakło działaczek feministycznych, które przypomniały sukces Czarnego Protestu”

    To lepsze niż kabaret!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …