Związek Zawodowy Pracowników ZUS zdecydował się na wznowienie sporu zbiorowego z pracodawcą, który w porozumieniu z października 2017 zobowiązał się do sukcesywnego podnoszenia wynagrodzeń, nic jednak w tym kierunku nie zrobił. A 3/4 załogi Zakładu nie osiąga nawet przeciętnego wynagrodzenia.

„Blado wyglądają pensje pracowników ZUS na tle przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej” – piszą związkowcy w komunikacie opublikowanym na stronach OPZZ. Pismo otrzymała także dyrektorka ZUS Gertruda Uścińska oraz – do wiadomości – Elżbieta Rafalska. – „W porozumieniu z dnia 13.10.2017 r. ws. zakończenia sporu zbiorowego Pracodawca zobowiązał się do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych w roku 2018 i w latach następnych. Brak efektów działań był podstawą do ponownego wejścia w spór zbiorowy, który obecnie obejmuje, m.in. żądania w zakresie podwyższenia wynagrodzeń”.

OPZZ opublikowało oburzające dany ukazujące średnie wynagrodzenia na stanowiskach specjalistycznych: i tak starszy referent zarabia 2699 zł brutto, a młodszy 2440 zł; inspektor 3003 zł brutto, specjalista 3578 zł brutto, aprobant 3748 zł brutto. Takich drobnych, słabo płatnych etatów są tysiące (w sumie około 6 tys. referentów, 15 tys. inspektorów, 10 tys. specjalistów, 1200 aprobantów).
Średnia płaca w maju 2018 została wyliczona na 4696 zł brutto – ale trzy czwarte załogi zakładu może o niej tylko pomarzyć.

Konkluzje? „W praktyce wyraźnie widać spadek zainteresowania ofertami pracy w ZUS. rzyczyną są niskie wynagrodzenia, przy jednocześnie wysokich wymaganiach. Prowadzona polityka płacowa w Zakładzie doprowadziła do zrównania wynagrodzeń specjalistów z długoletnim stażem pracy w porównaniu z nowo – zatrudnionymi pracownikami. Wynagrodzenia uległy zdecydowanemu spłaszczeniu. ZUS nie jest już na rynku atrakcyjnym pracodawcą. Nic dziwnego, że wśród pracowników Zakładu zauważyć można brak motywacji do pracy; nie widać przysłowiowego światełka w tunelu, nie widać perspektyw; do tego brak klarownych zasad nagradzania i awansowania czy też ścieżki kariery – potęgują zniechęcenie do pracy, co niestety może w pewnym czasie odbić się na klientach ZUS” – smutno podsumowują związkowcy.

Dodają też, że w Zakładzie dochodzi do spłaszczania wynagrodzeń. Podnoszone są sukcesywnie o niewielkie sumy zarobki świeżo zatrudnionych, tymczasem wynagrodzenia pracowników z dłuższym stażem leżą odłogiem.

Nie ma nawet dodatku stażowego, który obowiązywał do 2000 roku. Załoga, której większość stanowią kobiety, cierpi też na chroniczne przemęczenie, pracują w ciągłych nadgodzinach. Nie wykluczają strajku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Działacze Inicjatywy Pracowniczej zatrzymani. Jechali na wspólny protest z Agrounią

Dzisiaj o 12:oo pod Złotymi Tarasami uczestnicy zorganizowanej przez Inicjatywę Pracownicz…