Krzyż Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został dziś przypięty do piersi niejakiego Pedro Pereiry da Silvy, dyrektora operacyjnego Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.  Pojawia się pytanie: za jakie zasługi?

Sklep sieci Biedronka w Legionowie/ wikipedia commons
Sklep sieci Biedronka w Legionowie/ wikipedia commons

Uroczystość odbyła się w budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Odznaczenie zostało wręczone przez szefa tego resortu – Grzegorza Schetynę. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” próbowali się dowiedzieć jakie było uzasadnienie nadania tak znacznego wyróżnienia przedstawicielowi koncernu, który jest powszechnie uznawany za symbol niskich płac i wyzysku polskich pracowników przez zagraniczny kapitał. W tym celu zwrócili się z pytaniem do Kancelarii Prezydenta, gdyż to właśnie głowa państwa podejmuje decyzje o nadawaniu orderów. Nie udało im się jednak uzyskać oficjalnego stanowiska. Chcący zachować anonimowość pracownik tej instytucji miał ponoć powiedzieć, że chodziło o wyrażenie uznania dla twórców sieci handlowej, która „zatrudnia 55 tys. osób”. – To największy pracodawca, który działa także społecznie, wspiera wiele inicjatyw prospołecznych – powiedział anonimowy urzędnik.

Wysokie mniemanie o swoich zasługach dla polskiego społeczeństwa mają również sami właściciele sieci. Na stronie internetowej Biedronki można przeczytać m.in. że wszyscy pracownicy są zatrudnieni na umowach o pracę. Wygląda więc na to, że przestrzeganie obowiązującego prawa pracy jest dla dygnitarzy sieci aktem łaski. Koncern deklaruje również, że 90 proc. produktów na półkach dyskontów pochodzi od polskich producentów. Ci jednak niekoniecznie są zadowoleni ze współpracy. Potężna sieć wymusza bowiem na znacznie słabszych przedsiębiorstwach bardzo niskie ceny przy zakupie znacznej ilości towarów, co sprawia, że mimo dostępu do ogromnego rynku zbytu, zyski rodzimych firm są bardzo niskie. Łaskawi właściciele pamiętają również o pociechach swoich pracowników. Co roku obdarowują je łakociami na święta i wyprawkami do szkół. Samych zatrudnionych, którzy, według doniesień Państwowej Inspekcji Pracy – często podupadają na zdrowiu w wyniku przeciążeń związanych z fizyczną harówką, Biedronka wysyła na bezpłatne badania lekarskie. Jak widać, portugalski potentat znakomicie odnajduję się w roli „dobrego pana niewolnika”. W poczet zasług dobrodzieja inwestora należy wpisać również wykupienie i przekształcenie w sklepy kilkunastu kin i teatrów w całej Polsce. W Biedronki zostały przetransformowane m.in. kino Wilda w Poznaniu i Femina w Warszawie.

Sielankowy obraz mącą opinie działaczy związków zawodowych. Piotr Adamczak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” sygnalizuje, że oprócz niskich płac (minimalna wynosi 2 tys. zł brutto), jedną z głównych bolączek personelu jest zbyt duży zakres obowiązków, wynikający ze zbyt małej liczby zatrudnionych pracowników.

Adamczyk zwraca również uwagę, że rozwój sieci i gigantyczne zyski, które notuje koncern to przede wszystkim zasługa pracowników – Te pięknie poukładane owoce i warzywa to efekt naszej codziennej, ciężkiej pracy, która nie jest wynagradzana adekwatnie do nakładu sił. Te warzywa i owoce układa często kasjer lub kierownik na kasie, który w czasie obsługi klienta przez kasjera musi sam dokładać ciężkie kartony warzyw i owoców. Jak to się kończy? Urazami kręgosłupa, wypadkami w pracy, łamaniem przepisów BHP, bo nie ma komu pracować zgodnie z zasadami – zauważa związkowiec.

Należy sobie zatem postawić pytanie: czy nadanie orderu osobie na dyrektorskim stanowisku nie jest przypadkiem splunięciem w twarz tysiącom anonimowych pracowników, których ciężka i niskopłatna praca umożliwiła biznesowej arystokracji dzisiejszy splendor?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. ist Stowarzyszenia do ministra Grzegorza Schetyny w sprawie skandalicznej decyzji nadania wysokiego odznaczenia państwowego szefowi Biedronki.
  Minister Spraw Zagranicznych
  Grzegorz Schetyna
  Szanowny Panie Ministrze!
  Z oburzeniem przyjmujemy Pana decyzję o nadaniu bardzo wysokiego odznaczenia państwowego jakim jest Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dyrektorowi operacyjnemu portugalskiej firmy Jeronimo Martins – niejakiemu Pedro Pereira da Silva.
  Panie Ministrze!
  Order Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.
  Nasze oburzenie wynika z faktu, że postanowił Pan przyznać order człowiekowi, którego „…wybitnym wkładem we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami” jest przede wszystkim planowy i realizowany metodami przestępczymi wyzysk tysięcy Polek i Polaków zatrudnionych w zarządzanej przez tego osobnika sieci handlowej Biedronka. [i]To za rządów tego człowieka planowo, metodami przestępczymi Biedronka pozbawiła tysiące pracowników wynagrodzeń za pracę w kwocie około 125 mln zł. Szacunku dokonał zarząd Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi Biedronka, a prawidłowość wyliczeń potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku sygn. akt IV CSK 290/09. Dzisiaj z odsetkami jest to już ponad 300 mln zł i ciągle rośnie. Za rządów tegoż osobnika prokuratury na terenie całego kraju postawiły 302 osobom zarządzającym siecią handlową Biedronka zarzuty karne za przestępstwa, których się dopuścili wobec pracowników, pozbawianie pracowników wynagrodzeń za pracę, łamanie podstawowych praw pracowniczych i godności pracowniczej. To za rządów tegoż osobnika media nazwały warunki pracy w Biedronce „obozami pracy”. To za rządów tegoż osobnika Biedronka w stosunku do dostawców realizowała strategię oszukiwania. Zamiast płacić za otrzymane produkty, preparowała sztuczny dług, doprowadzając wielu z dostawców do bankructwa. To ten osobnik, w ramach retorsji za obnażenie systemu wyzysku, wielokrotnie bezpodstawnie
  szkalował w największych dziennikach i tygodnikach Stowarzyszenie, jego działaczy i osoby wspierające. Postawiony przed Sądem Karnym za przestępstwo, którego się dopuścił, uniknął wyroku skazującego z powodu doprowadzenia do przedawnienia karalności czynu.
  Panie Ministrze!
  Przyznaje Pan w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej order człowiekowi, który wsławił się w Polsce planowym i realizowanym metodami przestępczymi wyzyskiem na skalę niespotykaną od zakończenia II Wojny Światowej. Wiele polskich pracownic kierowanej przez niego portugalskiej firmy poniosło istotny uszczerbek na zdrowiu, wykonując pracę nadludzkim wysiłkiem, z pogwałceniem elementarnych praw pracowniczych. Tysiące zostało pozbawionych, również metodami przestępczymi, wynagrodzeń za pracę. Sąd Najwyższy potwierdził, że wyzysk pracowników był planowy, że strategią działania Jeronimo Martins było oszukiwanie dostawców. A teraz, w nagrodę za to, państwo polskie nagradza pana Da Silvę wysokim odznaczeniem… Wstyd, Panie Ministrze, wstyd i hańba!!!
  Protestujemy w imieniu tysięcy ofiar wyzysku stosowanego przez wiele lat wobec pracowników „Biedronki” !
  Protestujemy w imieniu dostawców oszukiwanych przez kierownictwo „Biedronki”!
  Protestujemy w imieniu członków Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi – Biedronka !
  Szanowny Panie Ministrze!
  Decyzja o nadaniu wysokiego polskiego odznaczenia portugalskiemu wyzyskiwaczowi okrywa hańbą Pana i cały rząd Pani Premier Kopacz. Apelujemy o odwołanie tej niefortunnej decyzji.
  Z poważaniem
  Edward Gollent
  Przewodniczący Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi – Biedronka.[/i

 2. To zabawne że własciciel „wyzyskiwacz” ,ktory zaczynał od setek sklepów ,paleciaków i tyrania po kilkanaście godzin na zmianę dziś wychwalany jak jakiś filantrop
  Siec Biedronka -owszem płaci te 1500zl na twarz z tymi szalonymi pakietami ,ale też jest bardzo oszczędna w etatach.Czyli zapier… jest tam niesamowity.
  Jeśli europejska siec pochodzaca z kraju będącego od dawna w strukturach Unii Europejskiej płacI pracownikowi 375 OJRO NA MIESIĄC I DOSTAJE ZA TO Krzyż Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej-TO MAMY DO CZYNIENIA CHYBA ZE SCHIZOFRENIĄ WLADZY ,LUB Z SYNDROMEM NIEWOLNIKA

 3. Jaki k**** symbol wyzysku? Ja rozumiem że jak ktoś jest „lewicowcem” to prześciga się w bełkocie kojarzącym sie z czasami słusznie minionymi.
  Sieć która płaci wyraźnie ponad pensję minimalnom ludziom nawet z zawodowym wykształceniem, daje pakiety medyczne, dodatki na wakacje dla dzieci, wyprawki, szczepienia to jest wyzyskiwacz? Trochę przyzwoitosci w tym lewackim bełkocie…

  1. Jeśli jakieś zaszczyty to za coś naprawdę godnego chwały. Trochę ponad płacę minimalną to coś godnego chwały? To jest dopiero niesamowity bełkot! Jeśli patrzymy na to kapitalistycznym okiem – biedronka charytatywnie nie działa, zarabia dzięki swoim pracownikom ogromne pieniądze. Za to, że zarabia i płaci grosze pracownikom – należą jej się ordery? Kpina.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …