W najbliższy poniedziałek, 19 października, od godziny 16 do 18 aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zablokują ruch przy ul. Szucha w Warszawie w proteście przeciwko kolejnej próbie ustanowienia całkowitego zakazu aborcji przez nieprawidłowo obsadzony Trybunał Konstytucyjny.

Samochodowy protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet sparaliżuje ruch w centrum Warszawy. Kobiety chcą bezpiecznego dostępu do aborcji i przeprowadzą protest ostrzegawczy: zablokują Aleję Szucha, Aleje Ujazdowskie i ul. Bagatela, przyjadą pod Trybunał Konstytucyjny wyrazić swoje oburzenie planowanymi zmianami w prawie dotyczącym aborcji. Nie zgadzają się na całkowity zakaz przerywania ciąży.

– To, czy w wyniku ewentualnego niekorzystnego dla nas oświadczenia udającej prezeskę Trybunału Konstytucyjnego mgr Julii Przyłębskiej zaistnieje w Polsce po 22 października 2020 faktyczny całkowity zakaz aborcji zależy od nas – czytamy na Facebooku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Protesty solidarnościowe planowane są też w Katowicach, Słupsku, Kielcach i Wrocławiu.

W tym roku organizatorki Czarnych Protestów postawiły na protest samochodowy, ze względu na sytuację epidemiologiczną. Do uczestniczek apelują o niewychodzenie ze swoich samochodów i stosowanie się do wszystkich rygorów sanitarnych. Warszawa zmaga się z dużą liczbą zakażeń koronawirusem, co utrudnia działalność aktywistyczną.

– Poprzedni kwietniowy protest samochodowy był bardzo udany. Ludzie przyzwyczaili się do sytuacji pandemicznej i ta formuła zdała egzamin. Wtedy protestowałyśmy przeciwko pomysłom pani Kai Godek, a tym razem to Trybunał Konstytucyjny chce rozsądzać czy ustawa o aborcji jest zgodna z konstytucją. Dużo się dzieje ogólnie – mówi Klementyna Suchanow, działaczka Strajku Kobiet, w rozmowie z Portalem Strajk.

– Jest pandemia. Wirus szaleje. Jest PiS i ma nielegalny TK i nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN. Więc bierze się za aborcję (22/10), Rzecznika naszych praw (20/10), wolnych Sędziów (19/10 i 22/10). PiS szaleje – czytamy na profilu wydarzenia Ostra Jazda.

Ogólnopolski Strajk Kobiet to ruch feministyczny, znany z organizacji Czarnych Protestów. Jego działaczki i sympatyczki walczą o prawa kobiet i dostęp do bezpiecznej aborcji. Od niedawna organizacja może cieszyć się nową siedzibą, która ma być przestrzenią dla aktywizmu feministycznego. Dziewczyny ze Strajku Kobiet nie składają parasolek, dopiero się rozkręcają.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …