Szczepienie przeciwko polio / fot. Flickr/cdcglobal

Co najmniej piętnaście osób zginęło, a dwadzieścia zostało rannych w ataku terrorystycznym na przychodnię w Kwecie, w Beludżystanie. Zamachowcy po raz kolejny uderzyli w personel medyczny przeprowadzający szczepienia przeciwko polio.

Szczepienie przeciwko polio / fot. Flickr/cdcglobal
Szczepienie przeciwko polio / fot. Flickr/cdcglobal

Pakistańska służba zdrowia regularnie pada ofiarą ataków sunnickich fundamentalistów. Według nich szczepienia dzieci to zachodni spisek, którego celem jest masowe sterylizowanie Pakistańczyków. Przychodnie i szpitale nie mogą normalnie funkcjonować bez policyjnej ochrony; wśród piętnastu ofiar większość to właśnie policjanci. Jeszcze bardziej drastycznym rezultatem postawy religijnych fanatyków jest fakt, że Pakistan i sąsiedni Afganistan to ostatnie kraje świata, w których polio to nadal choroba endemiczna.

Władze Pakistanu latem 2014 r. podjęły szeroko zakrojoną ofensywę przeciwko terrorystom, w tym działającą w Beludżystanie gałąź ruchu talibów oraz inne partyzantki pokrewne im ideowo. W 2015 r. lekarze i pielęgniarki mogli dotrzeć ze szczepionkami przeciwko polio w regiony kraju, w których wcześniej czekała ich pewna śmierć z rąk dżihadystów. W rezultacie na polio zapadło „tylko” 50 osób – sześć razy mniej, niż przeciętnie w poprzednich latach. Atak w Kwecie, do którego na razie nie przyznała się żadna organizacja, to najprawdopodobniej sygnał, że fundamentaliści nie zrezygnują z mordowania ludzi walczących ze śmiertelną chorobą.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Szwajcaria: płaca minimalna receptą na kryzys. Na razie w Genewie

Za płacą minimalną w wysokości 23 franków szwajcarskich za godzinę opowiedziało się w refe…