Palestyńska nauczycielka Hanan Al Hroub otrzymała nagrodę Najlepszego Nauczyciela Świata (Global Teacher Prize) zwaną Nagrodą Nobla dla nauczycieli. Nagrodę wartości 1 mln dolarów chce przeznaczyć na stypendia dla młodzieży i nauczycieli.

choice
źródło: https://twitter.com/hanan_hroub

Nagroda ufundowana została przez Varkey Foundation, działającą od 2010 r. na rzecz edukacji dzieci w trudnych sytuacjach życiowych spowodowanych biedą czy wojną. Fundacja działa w partnerstwie m.in. z UNESCO i UNICEF, a także z Ministrem Edukacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podczas ceremonii w Dubaju zwyciężczynię nagrody ogłosił papież Franciszek.

– Edukacja jest prawem człowieka, prawem naszych dzieci jest także dzieciństwo w pokoju – powiedziała na uroczystości przyznania nagrody Hanan Al Hroub.

Droga Hanan Al Hroub do nauczania nie była łatwa. Palestynka dorastała w obozie dla uchodźców w Betlejem, gdzie była regularnie narażana na akty przemocy. Warunki życiowe zmusiły ją do przerwania nauki, którą podjęła dopiero w 2000 roku będąc już matką 5 dzieci. Od 2007 roku jest nauczycielką szkoły podstawowej w al-Bireh mieście nieopodal Ramallahu (siedzibie władz Autonomii Palestyńskiej). Pracuje z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat, które w wyniku doświadczonej traumy są często niestabilne emocjonalnie.

– Środowisko poza klasą lekcyjną jest pełne przemocy. W klasie zapewniam spokój, harmonię i bezpieczeństwo – mówi Hanan Al Hroub. – Nagrodę poniosę do moich uczniów. To oni są jej prawdziwymi zdobywcami. Moja inspiracja pochodziła od tych dzieci – dodaje.

W sumie Al Hroub otrzyma 1 mln dol, wypłacone w 10 rocznych ratach. Chce przeznaczyć te środki na stypendia dla młodzieży studiujących pedagogikę, a także dla nauczycieli stosujących w pracy jej filozofię nauczania.

Rada Fundacji dokonała wyboru 10 finalistów Nagrody spośród około 8000 kandydatur zgłoszonych z 148 krajów. Wśród nich znaleźli się nauczyciele z Kenii, Japonii, Pakistanu, Indii, USA, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. Wśród 50 nominowanych do nagrody nauczycieli znalazła się też Jolanta Okuniewska nauczycielka szkoły podstawowej w Olsztynie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Najlepszą nauczycielką świata była Moja Pani ze szkoły średniej. Gdy zapytała: „Co jest? Już ci się nie podobam?” dała wyraźnie znać, że wie, iż na nią lecę. Piękna byłaby to para, – seksowna rozwódka i młody kutas. Jak mogłem to, kurza twarz, spierdolić!?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …