W swoim corocznym raporcie organizacja Reporterzy Bez Granic (RSF) informuje, że rok pandemii koronawirusa bardzo negatywnie wpłynął na wolność mediów na całym świecie. W Polsce też w dołączonym do raportu rankingu wolności prasy Polska spadła na najniższe miejsce w historii.

W 2020 r. nastąpiło „dramatyczne pogorszenie się dostępu ludzi do informacji i wzrost liczby przeszkód w przekazywaniu wiadomości” – czytamy w raporcie RSF. „Pandemia koronawirusa została wykorzystana jako pretekst do zablokowania dziennikarzom dostępu do źródeł informacji i reportaży w terenie”.  Tegoroczny, opracowany przez organizację Światowy Indeks Wolności Prasy, oceniający poziom swobody mediów w 180 państwach, przedstawia bardzo ponury obraz sytuacji – wynika z niego, że w ​​aż 73 proc. krajów świata występują poważne problemy z wolnością mediów.

W raporcie zwrócono również uwagę, że dużym problemem jest znaczący spadek zaufania publicznego do samych dziennikarzy. Aż 59 proc. badanych z 28 krajów stwierdziło bowiem, że ich zdaniem dziennikarze „celowo próbują wprowadzić opinię publiczną w błąd, publikując informacje, co do których wiedzą, że są fałszywe”.

Czołówka tegorocznego rankingu nie zaskakuje – tak jak w poprzednich latach dominują w niej kraje skandynawskie: Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja. Spadek o dwie pozycje, z 62 na 64 miejsce, zanotowała natomiast Polska. To najgorsze miejsce naszego kraju w całej 19–letniej historii rankingu Reporterów Bez Granic.

We poświęconym Polsce fragmencie autorzy raportu napisali, że „po umocnieniu kontroli nad państwowymi mediami radiowymi i telewizyjnymi, rząd kontynuuje ”repolonizację” prywatnych mediów w deklarowanym celu wpływania na ich politykę redakcyjną lub, innymi słowy, cenzurowania ich”. Zwrócono tam także uwagę, że w ubiegłym roku ,,policja wielokrotnie nie zapewniała ochrony dziennikarzom relacjonującym protesty, a przemocą i aresztowaniami ograniczano prawo do informacji”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…