2500 zł na rękę – tyle mają otrzymywać w ramach podstawowej pensji pielęgniarki zatrudnione w tymczasowym szpitalu covidowym w Białymstoku. Ogłoszenie zostało opisane w lokalnych mediach. Reakcji rządu – brak. Najwyraźniej władza uznała, że głodowe płace to dobry sposób na profesjonalną pomoc zakażonym.

W Białymstoku zaczyna brakować miejsc w szpitalach. Przed przepełnionymi placówkami tworzą się korki. Zatrudnieni do kierowania ruchem członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej, jak donosi praca, nie wytrzymują psychicznie. Ratunkiem ma być lecznica tymczasowa, zlokalizowana w hali Uniwersytetu Medycznego.

Zapotrzebowanie na pracę jest spore.

– Obliczyliśmy, że potrzebnych będzie 34 lekarzy, 120 pielęgniarek i ratowników medycznych oraz ok. 80 osób z personelu dodatkowego, czyli: salowych, sanitariuszy i opiekunów medycznych – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Niewykluczone jednak, że być może tych pracowników z czasem potrzeba będzie więcej. To na razie wstępne wyliczenia.

Zarządcy tego projektu mają jednak problem ze znalezieniem pracowników. Nie powinno to budzić szczególnego zdziwienia – wynagrodzenia, jakie proponują za pracę przy zakażonych, która przecież stwarza zagrożenie dla życia, wynoszą w przypadku wielu stanowisk dokładnie tyle, ile wynosi płaca minimalna – 2600 zł brutto. Oznacza to, że taki pracownik dostanie na rękę 1900 zł.

W stolicy Podlasia najtańsze mieszkanie można wynająć za 1000 zł. Jak nietrudno policzyć – personel będzie złożony z osób żyjących w biedzie i niedostatku.

Płace w białostockiej lecznicy COVID-19 kształtują się na następującym poziomie:

Portier – wynagrodzenie brutto: od 2 100 PLN z wyrównaniem do 2600;
Opiekun medyczny – wynagrodzenie brutto: od 2 472 PLN wyrównanie do 2600;
Robotnik gospodarczy – wynagrodzenie brutto: od 2 100 PLN z wyrównaniem do 2600;
Pracownik działu kadr – wynagrodzenie brutto: od 2600 zł;
Salowa – wynagrodzenie brutto: od 2 373 PLN wyrównanie do 2600;
Sanitariusz – wynagrodzenie brutto: od 2 373 PLN wyrównanie do 2600;
Ratownik medyczny – wynagrodzenie brutto: 2 255 – 2 360 PLN wyrównanie do 2600;
Sekretarka medyczna – wynagrodzenie brutto: od 2 673 PLN;
Pielęgniarka – wynagrodzenie brutto: 3 334 – 3 434 PLN;

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemcy: tysiące zielonych świateł przed Bundestagiem. Apel o przyjęcie migrantów

Sześć tysięcy zielonych świateł zapłonęło w niedzielę 28 listopada przed gmachem Bundestag…