Każdy członek Kościoła na świecie – duchowny bądź świecki – jest zobowiązany sygnalizować władzom kościelnym każde podejrzenie agresji seksualnej – oto nowy element prawa kanonicznego, który Franciszek wprowadził dziś poprzez wydanie tzw. motu proprio, tj. specjalnego, publicznego listu papieskiego. Znaczy to, że również w Polsce powstanie zorganizowany przez każdą diecezję, dostępny dla wszystkich system zgłaszania przestępstw seksualnych. Każda skarga będzie musiała zostać rozpatrzona w ciągu 90 dni.

Papież Franciszek, 2018. twitter

Papież już w lutym zapowiedział „konkretne i skuteczne” środki walki z pedofilią w łonie Kościoła, co ma być odpowiedzią na domaganie się legislacyjnego „elektroszoku”, podnoszonego nie tylko przez ofiary i ich rodziny. W swym liście apostolskim, zaczynającym się od „Jesteście światłością świata” papież podkreśla, że „przestępstwa seksualne obrażają naszego Pana, powodują szkody fizyczne, psychologiczne i duchowe ofiar”.

Według papieża, wprowadzenie powszechnych procedur, których celem jest przeciwstawienie się przestępstwom seksualnym, „które zdradzają zaufanie wiernym”, ma towarzyszyć „głębokiej przemianie serc”. Papież jasno daje do zrozumienia, że chodzi głównie o pedofilię, która „nie może być tolerowana”. Przypomina, że produkowanie, posiadanie lub internetowa dystrybucja „materiałów pedopornograficznych” jest surowo zakazana.

Szczególnie podkreśla też, że procedury zgłaszania skarg – indywidualnych lub zbiorowych – muszą być „łatwo dostępne” (na poziomie diecezji) dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku podejrzeń wobec duchownych wysoko postawionych w kościelnej hierarchii, skargi należy kierować bezpośrednio do Watykanu, który również będzie musiał odpowiedzieć w ciągu trzech miesięcy. Papież nakazał diecezjom ściśle chronić dane osobowe sygnalistów.

To, co zarządził dziś papież, mimo żywej opozycji części duchownych, stanowi swego rodzaju rewolucję: do tej pory zgłaszający nie mieli żadnego obowiązku w tym względzie, a Kościół nie miał obowiązku tym się zajmować. Legislacja kościelna ciągle nie zawiera obowiązku zgłaszania pedofilii i innych agresji seksualnych władzom świeckim (tu ma działać obowiązek świecki, obywatelski, lub odpowiednia legislacja państwowa), jednak działanie Franciszka jest przyjmowane na ogół jako olbrzymi krok w kierunku wykorzenienia kościelnej pedofilii.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -Wy nie rozumiecie ze LEWICA w Krajach Mężczyzn w Ameryce Południowej przegrywa właśnie przez to a nie przez DZIAŁANIA CIA w Krajach Mężczyzn i w krajach Mądrych kobiet Partie SOCJALISTYCZNE bazujące na zachodnio europejskich partiach socjaldemokratycznych mogą mieć resztę Programu Politycznego bardzo wspaniałą bardzo korzystną -bardzo sprawiedliwą społecznie i bardzo mądrą -większość ich programu może być bardzo mądra -ale -kiedy ci bazujący w BRAZYLII -nie na Rosyjskich Komunistach -a na tej Europejskiej Lewicy Socjaliści w BRAZYLII -kiedy ONI zaczynają mówić że ” w BRAZYLII trzeba wprowadzić Prawa Stanów Zjednoczonych Prawa Kanady, Anglii czy Prawa Polski -broniące przed ” różnymi formami ” Przemocy Seksualnej w SPOŁECZEŃSTWIE i w RODZINIE której w BRAZYLII jest tak dużo ” w Brazylijskich Rodzinach i w całym Społeczeństwie !! ” -to w Krajach MĘŻCZYZN I W KRAJACH MĄDRYCH KOBIET mądrych MATEK -w nich -Lewica i Socjaldemokraci -przegrywają właśnie przez to -i tych MILIONÓW CIA -już nie potrzeba !!

  2. -PAPIEŻ FRANCISZEK -ZGŁUPIAŁ KOMPLETNIE -zgłupiał kompletnie !! -to ze ten TEMAT ZASTĘPCZY na tej którą wy tak radosne tak teraz robicie WOJNIE z ROSJANAMI -dzisiaj ten Temat ZASTĘPCZY -tak się forsuje tak agresywnie -to że tysiące głupich kobiet ZACHODU tak bardzo się cieszą -że napadając tak na księży mogą Tak ATAKOWAĆ POŚREDNIO najlepszych czułych OJCÓW i OJCOSTWO i tak obrażać córki właśnie najlepszych OJCÓW -z tego swojego bólu -jak one same były tak odrzucane w swojej przeszłości -to że się cieszą jak ONE mogą atakować to KOCHAJĄCE MACIERZYŃSTWO mądrzejszych Kochających Matek CÓREK -jak ONE mogą atakować te Najlepsze Matki -takie lepsze od ich własnych -to wcale nie znaczy -że Kościół na sam swój koniec -miał tak zgłupieć !

  3. To będzie martwe prawo.
    Nie pierwsze i nie ostatnie w kodeksie kanonicznym. Bez sankcji wobec prowadzących te organy – wszystko pójdzie ,,pod kapelusz”.
    Przykładem niech będą powszechnie przyjmowane przez kler linie obrony oskarżonych przed sądami w Polsce czy na świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…