W styczniu 2013 roku zamieszkałe w Oregonie Laurel Bowman i Rachel Cryer udały się do cukierni „Sweet Cakes by Mellisa” celem zamówienia tortu weselnego. Właściciel biznesu, Aron Klein zapytał je o nazwiska pana i panny młodej, po czym dowiedziawszy się, że to Laurel i Rachel zamierzają wziąć ślub, odmówił ich obsłużenia. Kilka dni temu ostatecznie zapłacił odszkodowanie.
Aaron Klein odmawiając parze obsługi powołał się na często przywoływany przez amerykańskich fundamentalistów chrześcijańskich ustęp z Księgi Kapłańskiej „Nie będziesz obcował cieleśnie z mężczyzną tak, jak obcuje się z kobietą.” Oświadczył: „Nie przygotowujemy tortów na śluby par homoseksualnych” oraz stwierdził, że pary takie są „wstrętne w oczach Pana.”
Laurel Bowman złożyła skargę na dyskryminację do Departamentu Sprawiedliwości Stanu Oregon, podkreślając, że kilka miesięcy wcześniej obie panie (nie ujawniając swej orientacji) kupiły tort dla matki jej partnerki. Właściciel wiedział, że więc są one w pełni wypłacalne.
Departament Sprawiedliwości stanu Oregon odesłał skargę konsumencką właścicielom Aronowi i Mellisie Kleinom, mając nadzieję na polubowne rozstrzygnięcie sprawy.
Zamiast tego Kleinowie zamieścili tę skargę na facebooku nie wymazując nazwisk powódek.
Wzięli też udział w szeregu homofobicznych wieców, w których bronili swego „prawa do wolności wypowiedzi” czyli dyskryminacji osób homoseksualnych.
Wkrótce zresztą homofobiczne małżeństwo musiało zamknąć swój sklep pod naciskiem bojkotu ze strony klientów. Kleinowie zaczęli często występować w prawicowych mediach, twierdząc, że bronią swojej wiary, a udział w ślubach osób heteroseksualnych – jedynych zasługujących na miano wspólnoty małżeńskiej – jest dla nich ważnych przeżyciem religijnym.
Tymczasem Laurel i Rachel zaczęły otrzymywać groźby śmierci i starały się unikać publicznego rozgłosu.
Ostatecznie szef oregońskiego Biura ds Pracy i Przemysłu (Bureau of Labour and Industries) zajmującego się przeciwdziałaniem praktykom dyskryminacyjnym Brad Avakian wydał postanowienie zasądzające odszkodowanie za straty emocjonalne na rzecz pary Bowman-Cryer. Oprócz obowiązku zapłacenia 135 tysięcy dolarów wraz z odsetkami, Kleinowie otrzymali też zakaz publicznego wypowiadania się na tematy związane z nieświadczeniem przez siebie usług parom homoseksualnym.
W uzasadnieniu Avakian napisał: „Na gruncie oregońskiego prawa o usługach świadczonych w miejscu publicznym zasadą podstawowej ludzkiej przyzwoitości jest to, że każda osoba, niezależnie od swojej orientacji, ma prawo w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej, robienia zakupów, posilania się, przemieszczania się, nie doświadczając przejawów bigoterii.”
Ciekawym jest, że prawo dotyczące usług świadczonych w miejscu publicznym (Public Accomodation Law) powstało w 1965 roku i miało przeciwdziałać dyskryminacji czarnych. W 2007 roku stan Oregon rozszerzył to prawo włączając doń przepisy przeciwdziałające dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w pracy, dostępie do mieszkań i miejscach publicznych
Ideologiczna ofensywa konserwatystów jest spowodowana tym, że 26 czerwca 2015 roku amerykański Sąd Najwyższy zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci we wszystkich stanach.
[crp]