Site icon Portal informacyjny STRAJK

Parlamentarny Zespół Praw Kobiet chce zmiany definicji gwałtu: brak świadomej zgody to przemoc

Wanda Nowicka/FB

Parlamentarny Zespół Praw Kobiet zaproponuje dziś w Sejmie obywatelski projekt ustawy rozszerzający definicję gwałtu. Jakie zmiany planują wprowadzić?

Wzorem wielu państw europejskich Zespół Praw Kobiet chce rozszerzyć definicję gwałtu w Kodeksie Karnym o brak wyraźniej zgody na czynności seksualne. Motywowane jest to faktem, że bardzo  często osoby poddawane przemocy seksualnej nie są w stanie wyrazić sprzeciwu ani jakkolwiek bronić się, ponieważ są pod wpływem silnych emocji i strachu.

Każda czynność seksualna, na którą nie zostanie wyrażona zgoda powinna być traktowana jak gwałt. Planowane są też zmiany w karaniu przestępców seksualnych. Propozycja mówi o art. 198, i wprowadzeniu pozbawienia wolności od lat 3 do 12.

„Szacuje się, że w Polsce jedynie co piąty gwałt jest zgłaszany, a tylko jedno na cztery postępowania kończy się potwierdzeniem przestępstwa. Ofiary muszą udowodnić, że do czynności seksualnej doszło pod wpływem przemocy i że stawiały opór wystarczająco mocno, aby np. przyciągnąć uwagę świadków lub pozostawić ślady na ciele ofiary lub sprawcy. Nie ściga się zatem gwałtu, jeśli ofiara nie stawiała oporu, np. zdając sobie sprawę z jego bezcelowości wobec przeważającej siły sprawcy/sprawców lub w obawie o eskalację przemocy w odpowiedzi na opór.” – czytamy na stronie wydarzenia Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

Proponowany zapis w Kodeksie Karnym miałby brzmieć:  Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego albo innej czynności seksualnej bez wcześniejszego wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody przez tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 12.

Według zespołu parlamentarnego obecne przepisy są zbyt liberalne i nie uwzględniają bardzo wielu przypadków stosowania przemocy seksualnej. Brak świadomej wyrażonej zgody powinien być podstawą w definiowaniu przestępstwa gwałtu. Posłanki przywołują światowy ruch #MeToo, jako kluczowy w dyskusji o definicji przemocy seksualnej, który spowodował zmiany prawne w wielu krajach na całym świecie.

 

 

 

Exit mobile version