Zbliżają się prawybory w stanie Nowy Jork, a więc rozpoczyna się walka o głosy kilku milionów Amerykanów polskiego pochodzenia. Dziś rano, swoje stanowisko w tej sprawie wydała Partia Razem.

fot. Facebook.com/ Razem
fot. Facebook.com/ Razem

– Prywatnie większość z nas sympatyzuje z senatorem Sandersem, który podobnie jak my jest demokratycznym socjalistą. Jesteśmy jednak partią odpowiedzialną, a w polityce czasem trzeba posłuchać rozumu, a nie serca. Troska o przyszłość i bezpieczeństwo naszego kraju każe nam wyrazić poparcie dla Hillary Clinton – mówi Matthew La Fontaine, Polak z amerykańskimi korzeniami, członek wrocławskiego koła Razem.

Skąd ta nagła zmiana frontu? Okazuje się,że decydującą kwestią dla młodej polskiej lewicy są sprawy militarne. – Zapowiedź powstania bazy US Army na terenie Polski jest dobrym prognostykiem tej prezydentury. Obecność amerykańskich żołnierzy i elementy tarczy antyrakietowej to silny sygnał w kierunku Rosji, której imperialna polityka jest obecnie największym zagrożeniem dla naszej suwerenności – dodaje Alicja Czubek z zarządu partii, która zaznaczyła również, ze podjęcie decyzji przez Radę Krajową było poprzedzone burzliwą dyskusją.

Hillary Clinton zapowiedziała, że jako prezydent USA zamierza zrealizować zainicjowany przez administrację Baracka Obamy plan rozmieszczenia w Europie Środkowo- Wschodniej 4,5 tys. żołnierzy, wraz z sprzętem szkoleniowym i uzbrojeniem pancernym w postaci m.in. transporterów opancerzonych i czołgów. Jednostki zostaną wyposażone w system łącznościowy najnowszej generacji, który ma zapewnić koordynację armii NATO podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Według projektu Departamentu Obrony, opracowanego we współpracy z rządem Platformy Obywatelskiej w 2014 roku, elementy tarczy antyrakietowej miałyby zostać umieszczone na terenie jednostki wojskowej w Redzikowie pod Słupskiem. Pomysł zyskał już poparcie Roberta Biedronia. – To szansa na rozwój Słupska i całego regionu. Liczymy, że żołnierze będą tu wydawać pieniądze, na czym zyska sfera handlu i usług – mówi prezydent miasta borykającego się z rekordowym zadłużeniem, sięgającym 275 mln zł.

Budowa systemu antyrakietowego ma się zakończyć w 2018 roku. Żołnierze mają przybyć do Polski rok wcześniej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. E tam. Na ortodoksyjnych lewicowych portalach od dawna trąbią o tym, że Razemowcy to NATOwcy. Tak już niestety jest na tym świecie, że trzeba z kimś kolaborować żeby wprowadzać te naszą sprawiedliwość społeczną. Jedni chcą ja wprowadzać z Zachodem a inni ze Wschodem. Są też tacy co krzyczą: „Nie Waszyngton, nie Moskwa i nie Bruksela. Tylko Socjalizm!” Ale niestety ich nikt nie lubi w naszym kraju i dostają po łbie od Wostoczników, Łestończyków. Po prostu prawdziwym idealistom wiatr wieje w oczy z każdej strony.

  2. Ja lubię tych radykałów. Obiło mi się niegdyś o uszy, że na którymś z wieczorków wyborczych Razemowcy skandowali „Precz z komuną!” I to jest, Kurza Twarz, partia, która w opinii publicznej nosi miano lewicowej!

  3. @Nahum

   „I to jest, Kurza Twarz, partia, która w opinii publicznej nosi miano lewicowej!”

   „Precz z komuną” To jest modne dzisiaj hasło i wbrew pana obawom może przynieść Razem pare punktów no bo przecież w polskiej rzeczywistości hasłem „proletariusze wszystkich…” duzo sie nie ugra. Raczej nie odnosi się do stricte komunizmu, bo takiego u nas nie ma (jak ktoś myśli, że jest to jest niespełna rozumu), ale raczej do biurokracji PRL-owskiej, która wcale taka komunistyczna nie była. Przynajmniej w końcowym okresie PRL. Ja napewno pamietam okrzyki przeciwko tzw. post komunistom, no ale nie wiem czy to ma sens. Bo czyż Balcerowicz albo dawny właściciel Wprost należący do PZPR byli komunistami albo chociaż socjaldemokratami w stylu europejskim? Pan Król przyznawał tytuł Polaka roku na lewo i prawo. A Balcerowicz brzydzi się Marksem. U Lisa rok temu mówił wprost to samo co ks. Stryczek: „ludzie w Polsce są zaczadzeni marksizmem”. A czy Miller i Kwasniewski to są komuniści? Z której strony ja sie pytam?

   Zresztą jak się było otumanianym przez 25 lat III RP, to nawet szczeremu młodemu lewicowcowi może się wyrwać z młodej piersi „przecz z komuną”. Przypominam, że w ciągu 25 lat rządziła także dwukrotnie partia mieniąca się lewicową. Jeśli młodzież krzyczy „precz z komuną” to jest to też ich wina: „jakie młodzieży chowanie…” Nie podjęli próby w czasach swoich rządów rozliczyć PRL. Nie chodzi mi tu o dezubekizację i dekomunizację ale o całokształt tzw. realnego socjalizmu. Zajęli się raczej kontynuowaniem tego co zaczął Balcerowicz. Polityka ich też za lewicowa nie była. Oczywiście rosło im te PKB (tak jak PISowi, gospodarka po wejściu do UE a przed kryzysem 2008 rzeczywiście nam rosła, ale czy to zasługa jednego czy drugiego rządu czy tzw. globalizacji?), ale ludzi PKBem nie na karmisz, nie kupisz biletu do teatru i nie wyślesz dzieci na kolonie. Zresztą udział płacy w PKB był niski za SLD i teraz też jest. Ja nie patrze na PRL z nostalgią. To nie był socjalizm moich marzeń. Nie jestem zadowolony też z III RP. Uważam, że trzeba się zastanowić co z tą naszą Polską. Trzeba ja wymyślić na nowo. Ale żeby to zrobić trzeba rzeczowo rozliczyć, wskazując plusy i minusy, PRL jak i III RP (a nawet i II RP, do której teraz tak wszyscy wzdychają). Bez zbędnych emocji. Niestety to się u nas chyba nie uda.

  4. @Piaskowy Dziadek

   Wiem jakie skojarzenia dzisiaj ma hasło „komuna”: jedni do niej wzdychają, inni nienawidzą. Oczywiście, że w Polsce (i nigdzie na świecie – chyba wszyscy wiemy jakie minimalne warunki muszą być spełnione) komunizmu nie było. I także świadom jestem, że hasłem z Manifestu także lewica niewiele ugra. Dzisiaj zamiast o proletariacie mówi się o prekariacie, pojęciu, które w mojej opinii akcentuje zbyt mocno „niepewność jutra” proletariusza, jakby pomijając przy tym z czego ta niepewność się bierze. Często mówię i piszę o ogłupieniu społeczeństwa, jakie dokonało się w ostatnich latach, a świadectwem niech będzie, że robotnicy głosują na partie burżuazyjne. Młodzież? Chyba zna Pan słowa Lenina o młodzieży i rewolucji. Młodzież wierzy, że jeśli jednego dnia zmniejszy się podatki i koncesje, to drugiego dnia założy ona swoją działalność po to, by trzeciego dnia jeździć nowiutkim Mercedesem. Jest źle, era „fejsików”, konsumpcjonizmu i propagandy kapitalizmu nie może być erą triumfu socjalizmu. Ani dzisiaj, ani jutro masa nie ruszy do poprawy swojego bytu, jeśli nosy będzie miała wpatrzone w telefony i komputery. Ona żyje w innym świecie, którego pojąć nie mogę. Nie dałem się ogłupić i mam świadomość swojego położenia, ale jak poruszyć ludzi, by zdali sobie sprawę ze swojego położenia? Ach, nawet nie chce mi się o tym pisać.

   Jeśli szczere, młode serce Razemowca krzyczy „precz z komuną!”, to odbieram to jako atak w ogóle na komunizm. Czy słusznie rozumuję, gdy uważam, że celem partii lewicowej jest doprowadzenie do socjalizmu po to, by ten przeobraził się w komunizm?
   Razem nie jest partią, którą tworzą ludzie wściekli na obecny system, gotowi obalić go przy pierwszej okazji; jest to raczej partia, która chce uczynić kapitalizm ładniejszym; to mentalne dzieci, obrażone na wyzysk, ale nie na tyle, żeby go całkowicie zniszczyć. Dobrze, że nie używają hasła „proletariat”, bo go zupełnie nie rozumieją. Wyzwolenie klasy robotniczej musi być dziełem samej klasy robotniczej, nie „młodych, pełnych pasji” ludzi, którzy ludzi pracy widzą, gdy ci podają im kawę w Starbucks!

 1. „(…)Obecność amerykańskich żołnierzy i elementy tarczy antyrakietowej to silny sygnał w kierunku Rosji, której imperialna polityka jest obecnie największym zagrożeniem dla naszej suwerenności – dodaje Alicja Czubek z zarządu partii.(…)” – nazwisko nieprzypadkowe.
  Niezależnie od tego czy prima-aprilis czy nie partia Osobno jest jawnie pro-amerykańska, kto jeszcze tego nie zauważył niech poczyta ich stronę fejsbukową. Polityczna schizofrenia? Nie, po prostu partią kieruje CIA.

  1. widzę, że też postanowiłeś sobie zażartować na 1 kwietnia. szkoda, że aż tak nieśmiesznie

  2. „Nie, po prostu partią kieruje CIA.”

   No cóż taki kraj. Jednymi kieruje SB. Innymi GRU. Jeszcze innymi Oko Wpisane W Trójkąt albo Opus Dei. Na samodzielność, niezależność i elastyczność mogą sobie tylko pozwolić obywatele prowadzący jednoosobowa działalność gospodarczą albo bezrobotni.

  3. To, że kieruje nimi CIA to oni udowadniają swoimi anty-słowiańskimi, anty-rosyjskimi czyli w konsekwencji anty-polskimi działaniami i wypowiedziami. Jeżeli ktoś mówi o „imperialnej Rosji zagrażającej polskiej suwerenności” i jednocześnie nie widzi zbrodniczych napadów USA (na niepodległe państwa) to są tylko dwie możliwości: albo jest idiotą albo CIA. Sądząc po działaniach członków partii Osobno to idiotami raczej nie są więc zostaje CIA.

  1. Mogą sobie popierać kogo chcą. Przecież to tylko gest (pewnie anty Trumpowy, i przy okazji okazja do zaistnienia w mediach głównego nurtu). Póki co nie jesteśmy kolejnym stanem USA i nie mamy prawa głosu w amerykańskich wyborach. Także to pusty, kurtuazyjny gest. Chociaż może dzięki temu ktoś z partii Razem dostanie od Wielkiego Brata talon na darmowe szkolenie na europejskiego lidera (kolejny cenny wpis do CV).

  2. oczywiście, że prima aprilis. tylko tacy zachariasze moga się nabrać

  3. @zachariasz

   „Osobno” – ale śmieszny, nowy, oryginalny żart! Sam na niego wpadłeś?

  4. Kto się nabrał ten się nabrał. Ja se tak pisze popijając łykendowe piwko. A co nie wolno?

   Co nie zmienia, że jak dla mnie mogą sobie popierać kogo chcą. Może na nich za 4 lata zagłosuje mimo, że dla mnie są za mało radykalni. Ale jak pisał tow. Sowa: „lepszy rydz niż nic”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kłótnie w kolejce po Pfizera: seria skandali w Hiszpanii

Podobnie jak w innych krajach, w Hiszpanii doszło do żywej kłótni w kolejce po szczepionkę…