Tydzień przed świętami wielkanocnymi zaserwował nam wszystkim dramatyczne obrazy płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Zniszczeniu uległ jeden z największych zabytków europejskiej kultury. I jest to strata niepowetowana, bez względu na przekonania religijne, wrażliwość estetyczną, poglądy polityczne.

Na kanwie tej tragedii polskie demony medialne ujawniły się w całej faryzejskiej postaci. Dyżurni kato-talibowie natychmiast orzekli, że pożar to wynik rzekomego zatrudnienia muzułmanów do prac remontowych prowadzonych w katedrze, palec boży, a równocześnie symbol i powód do nawrócenia.

Zacytujmy. Tomasz Terlikowski: „Znaki są do tego, żeby je odczytywać. Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Płonie Kościół, płonie Europa. Czas zmierzchu. Jeśli się nie nawrócimy spłoniemy wszyscy”. Jacek Bartyzel: „Jeśli nie jest to celowe podpalenie – co mocno prawdopodobne (dopiero co podpalono przecież drzwi do Saint-Sulpice), bo Mordor coraz wścieklej atakuje – to znaczy, że jest znak od Boga, kara Boża za grzech apostazji współczesnego Zachodu na czele z dawną najstarszą córką Kościoła. Boże bądź miłościw nam, grzesznym!”.

Nie ma sensu czekać na wyniki śledztwa i wyjaśnienia źródeł dramatu przez stosowne organy państwa. Medialni mesjasze już powiedzieli, jak było. Ale skąd wiedzą, kto pracował w przedsiębiorstwie renowacji zabytków i jakiego był wyznania? Nie ma żadnych doniesień na ten temat. W ogólnym szumie komentarzy umyka fragment wypowiedzi ministra kultury Piotra Glińskiego: „Sześć miesięcy temu miałem bardzo smutną rozmowę z proboszczem Katedry Notre Dame. Brak środków na remonty”. Koresponduje on z wypowiedzią Jeana-Michela Leniaud, przewodniczącego rady naukowej francuskiego Instytutu Dziedzictwa, który stwierdził, że dramat musiał się w końcu wydarzyć, bo tak znaczące były zaniedbania w codziennej konserwacji i utrzymaniu katedry.

Tanie państwo, minimalizujące koszty, a maksymalizujące zyski, nocny stróż prywatnej własności to przecież esencja współczesnego świata. Z niego wynika niedofinansowanie służb publicznych, takich jak straż pożarna (ograniczenia liczby etatów, oszczędności w nakładach na sprzęt – to problem już niemalże uniwersalny). Jak we Francji neoliberalizm wpędzał obywateli w nędzę i oszczędzał na najuboższych i średniakach, poza może policją, widać od ponad 20 tygodni na ulicach wszystkich miast francuskich.

A jeśli okaże się, że przyczyną pożaru były zaniedbania, niechlujstwo przy pracach remontowych? Żenujące jest wiązanie ich z zatrudnieniem ludzi o innym kolorze skóry i wyznania – jak sugerują domorośli komentatorzy znad Wisły. Zapominając zupełnie, że brak solidności i niedbałość w stosowaniu się do obowiązujących przepisów charakteryzuje też wielu … naszych rodaków pracujących za granicą i nie tylko. Łatwiej jednak epatować ksenofobią, niż pomyśleć, czy przypadkiem i tu nie miały miejsce fałszywe oszczędności? Czy w neoliberalnej Francji nie zdarzają się historie z zatrudnianiem ludzi na czarno, przy maksymalnym obniżaniu kosztów pracy, bez zabezpieczeń socjalnych? Na zasadzie dumpingu w całej Europie pracują tysiące emigrantów…

Więc polscy islamofobi – wstrzymajcie się z wydawaniem wyroków i sianiem nienawiści. Ciszej nad tą trumną.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Z tym że trzeba dojść merytorycznie przyczyn pożaru to oczywista oczywistość. Ale równie oczywiste jest, że dla obywateli cywilizacji europejskiej, te sceny były mocno symboliczne. W przeciwieństwie do palącego się centrum handlowego (świątyni konsumpcjonizmu i neoliberalizmu), które nikogo by nie ruszało.

 2. Islamofobia……………… Wasz kumpel z Krytyki Politycznej zamieścił wpis „Pali się to gówno? i Bardzo dobrze”………. Ten kumpel to kretyn i ćpun o ksywce Jaś Kapela, życzę wam (lewakom) wygranej w 2158 roku, pozdrawiam, normalny lewicowiec.

  1. Twój kumpel z Austrii spalił Warszawę razem z jej kościołami.

  2. Akurat pan Kapela jest kretynem i jest to dość powszechna wiedza, mało więc kto przejmuje się tym co pisze.

  3. To nie kretyn – chyba że używasz przestarzałego określenia medycznego… obecnie mówi się „niedorozwinięty umysłowo”. Nie jestem lekarzem, ale wyczuwam tam nieco inną przypadłość.

  4. Wypowiedz jest debilna,ale moim zdaniem każdy w Polsce ma prawo do takich wypowiedzi i tutaj apeluje do krytyki żeby nie karać Kapeli a bron Boże nie wyrzucać,i chciałem zauważyć ze Kapela to nie cala lewica.Kapela ma takie same prawo do wyrażania swoich poglądów jak prawica ma prawo wyrazić pogląd ze to muzułmanie podpalili katedrę jedna i druga wypowiedz jest debilna.

 3. Polscy konserwy katofaszystowskie to największa anomalia,sygnalizująca upadek jakiejkolwiek refleksji przy użyciu irracjonalnych zabobonów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Co zaszkodziło Jakimowiczowi?

Wybitny aktor nie tylko odgrywa swoje role. Przemyca też do każdej postaci cząstkę siebie.…