Ok. 150 osób zginęło w wyniku zamachów terrorystycznych w stolicy Francji. W ciągu kilkudziesięciu minut doszło do 6 ataków, z tego trzy miały miejsce w okolicach stadionu Stade de France, gdzie odbywał się mecz piłkarskich reprezentacji Niemiec i Francji. Prezydent Francois Hollande ogłosił stan wyjątkowy. Do zorganizowania zamachów na portalu internetowym Dabiq przyznało się  Państwo Islamskie.

W Paryżu zginęło ponad 60 osób / twitter.com/@Variety
W Paryżu zginęło ponad 60 osób / twitter.com/@Variety

Ataki były zsynchronizowaną akcją, przeprowadzoną w różnych częściach miasta. Terroryści zabarykadowali się w sali koncertowej Bataclan, biorąc ok. 100 zakładników. W niektórych dzielnicach wciąż słychać strzały, m.in. w Les Halles koło Luwru. Ogółem doszło do trzech strzelanin i trzech ataków bombowych, z których dwa były dziełem zamachowców-samobójców. Francuskie media podają, że do eksplozji doszło pod stadionem. Na zdjęciach widać rozrzucone kawałki rozerwanych ciał. Na stadionie wybuchła panika, ewakuowano publiczność. W pierwszej kolejności został wyprowadzony obecny na meczu prezydent Francji.

Jak na razie nie ustalono tożsamości zamachowców. Prezydent Hollande poinformował o zamknięciu granic i wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. W stolicy i okolicach został również ograniczony ruch drogowy. Do miejsc, gdzie trwają walki skierowano specjalne oddziały policji RAID. – Musimy się upewnić, że nie wjedzie tu nikt, kto popełni takie zbrodnie i że ten, kto się ich dopuścił, nie wyjedzie z kraju – mówił Hollande. – Terroryści chcą nas przerazić, jest się czego bać, ale wobec strachu stoi naród, który potrafi go zwyciężyć. Niech żyje republika, niech żyje Francja – podkreślił prezydent.

Według najnowszych informacji, na salę Bataclan siły specjalne przeprowadziły szturm, w wyniku którego zginęło 2 terrorystów i około 15 zakładników, jak donosi BBC. RIA Nowosti, powołując się na AFP podało o 1.23 polskiego czasu, że ofiar szturmu jest około 100. Z kolei Euronews donosi, że terroryści podczas przejmowania zakładników w Bataclan krzyczeli „To wam za Syrię”. Francuskie lotnictwo bierze udział w bombardowaniach ugrupowań terrorystycznych w tym kraju.

Z całego świata spływają wyrazy solidarności i kondolencje.

. – To atak na ludzkość i uniwersalne wartości, jesteśmy gotowi pomagać w każdy sposób, by udzielić francuskiemu rządowi tego co trzeba, To nasz najstarszy sojusznik. stoimy ramię w ramię z nimi w walce z terroryzmem. Wartości braterstwa są wartościami bliskimi nie tylko Francuzom, ale także nam – powiedział Barack Obama podczas specjalnej konferencji prasowej. – Ta sytuacja łamie nam serce, wiemy jak to jest przechodzić przez takie wydarzenia, nas też to spotkało – dodał przywódca przywódca USA.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził głębokie współczucie w związku z „potwornymi aktami terroru w Paryżu” i przekazał wyrazy solidarności prezydentowi Hollande i całemu francuskiemu narodowi.

– Jestem w głębokim szoku. Solidaryzujemy się z Francją – napisał na Twitterze Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej:

– Jestem głęboko wstrząśnięta tym, co się wydarzyło – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wyrazy współczucia wysłał również prezydent Duda.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jako osoba o poglądach od zawsze lewicowych uważam, że lewica akurat w kwestii uchodźców popełnia katastrofalny błąd. Błąd, który powoduje że skrajne nacjonalizmy podnoszą dumnie łby. Nawet jeżeli miliony muzułmanów jest pokojowo nastawionych, to na islam będziemy zawsze patrzeć przez pryzmat zbrodniczej zwyrodniałej ekstremy i to się nie zmieni dopóki tej ekstremy się nie wypleni. Jednakże nie wyplenimy jej poprzez bezkrytyczne i beztroskie przyjmowanie uchodźców z Syrii. Lewica taka postawą strzela sobie w stopę, jedynie karmi skrajny nacjonalizm, który już teraz ochoczo wrzuca do jednego wora fundamentalistę islamskiego z Żydem,gejem i lewakiem i może to robić bezkarnie, choć to apogeum absurdu. Breivików obwiniających lewicę na forach jest bez liku i będzie ich jeszcze więcej jeśli się nie opamiętamy.
  Świat, Europa by zwalczyć nie tylko islamski terroryzm ale i ultraprawicowy nazistowski bełkot musi w pierwszej kolejności zlikwidować ISIS, a następnie odesłać uchodźców do ich domów.

  1. Zgadzam się z tym że nikt nie zrobił tyle dobrego dla nacjonalistów co Lewica z postawą bezkrytycznego i beztroskiego przyjmowania uchodźców/imigrantów/migrantów. Szkoda bo zaburza to dobrą dla państwa równowagę chroniącą przed zbytnim zwrotem w jedną lub drugą stronę. Teraz niestety idziemy ostro na prawo i to bez żadnej kontroli.

  2. Śmieszne, oskarżać lewicę (zresztą to bardzo szerokie pojęcie), że choć w minimalnym stopniu jest wierna własnym zasadom i broni uchodźców przed falą rasizmu.

   Gorzej, że zwala się winę za wzrost nastrojów skrajnie prawicowych na… lewicę i imigrantów! Co za żenada. Spójrzmy na fakty we wszystkich krajach szeroko rozumiana lewica – równocześnie zwalcza neofaszystów i pomaga imigrantom. I to jest właśnie to co lewica powinna robić. W Grecji owszem Złoty Świt dostał się parę lat temu do parlamentu, ale był to raczej wynik kryzysu ekonomicznego niż imigracji. Natomiast rewolucyjna lewica robi wszystko co w jej mocy by Złoty Świt zwalczać. Jednocześnie prowadzi akcje pomocowe dla imigrantów i uchodźców.

  3. @Devrim nikt rozsądny nie powie że uchodźcom nie należy się pomoc to oczywiste że powinni ją otrzymać. Pytanie ile stanowią oni procent wśród fali która napływa do Europy i co zrobić z osobami które uchodźcami nie są. Lewica przynajmniej ta medialnie reprezentowana zrobiła błąd bo nie odpowiedziała na to pytanie. Wrzuciła wszystkich przybyszy do jednego worka i wywiesiła im transparent „serdecznie witamy” Jednocześnie wysyłając społeczeństwu przekaz – nie wiemy co zrobimy z tak liczną grupą, inną wyznaniowo i kulturowo ale to wy społeczeństwo jesteście ksenofobiczni i nacjonalistycznie faszystowscy że się nad tym zastanawiacie. Doprowadziło to że Lewica postrzegana jest jako największy obrońca islamu i to właśnie jest śmieszne i paradoksalne. Zabrakło odcięcia się od lub nawet napiętnowania religii.

  4. Devrim, ja nie oskarżam lewicy tylko zwracam uwagę na prosty fakt, że to między innymi dzięki niej ultranacjonalistyczne kołki de facto niewiele różniące się od radykałów islamskich rosną w siłę. Zatem lewicowe apele o solidarność z imigrantami odnoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Piszesz, że Francja walczy z neofaszystami i pomaga imigrantom. Świetnie tylko ta sama Francja wciągu tego roku miała już 3 ataki terrorystyczne i nic nie potrafiła z tym zrobić, nie potrafiła zapewnić bezpieczeństwa także tym pokojowo nastawionym muzułmanom, przeciwko którym teraz „rdzenni” Francuzi wystąpią. To jest konsekwencja nie tyle Multikulti, co kompletnie beztroskiej otwartości wobec kultury żywcem wyciągniętej ze średniowiecza, bo taki jest islam praktykowany i funkcjonujący w Syriach, Irakach, Afganistanach czy Arabiach Saudyjskich. Tylko odcienie tego średniowiecza się zmieniają, ale to wciąż „Wieki Średnie”. I te „Wieki Średnie” przywlekają ze sobą w reklamówkach i w głowach imigranci z tamtych rejonów świata.

 2. Czyli obawy polskiego społeczeństwa są jak najbardziej uzasadnione a nazywanie rozsądnych ludzi faszystami i ksenofobami to była pomyłka? Bo jakoś nikt tego dobitnie nie podkreślił. Słowo Polska i faszyzm w połączeniu są na tym portalu zdecydowanie nadużywane. I nikomu nie życzę żeby z prawdziwym faszyzmem był kiedykolwiek skonfrontowany. Ci „uchodźcy” uciekający przed islamistami niosą ten islam ze sobą i tylko kwestią czasu jest kiedy zacznie się on radykalizować.

  1. Nazywanie ruchów faszystowskich – faszystowskimi a ksenofobii i rasizmu – ksenofobią i rasizmem to nie pomyłka. Takie ruchy istnieją i wykorzystują rasizm do zdobycia poparcia.

   Uchodźcy (autentyczni) uciekają przed islamistami i raczej nie będą skłonni ich popierać.

 3. Pamiętajmy o ofiarach islamizmu!!!
  Okażmy pełną solidarność z kurdyjskimi bojownikami YPG i bojowniczkami YPJ oraz ochotnikami i ochotniczkami z Międzynarodowego Batalionu Wolnośći – którzy każdego dnia przelewają krew w walce z Państwem Islamskim.

  Trochę muzyki:

  youtube.com/watch?v=uyizcuBmZeM

  youtube.com/watch?v=-3Fo_DaTFoM

 4. Gratulacje dla „lewicy” i sprowadzania „imigrantów” jak leci bez weryfikacji. Brawo za wpuszczanie takich młodych byczków.MACIE KREW NA RĘKACH. KREW PRZELANĄ W PARYŻU I TĄ KTÓRĄ JESZCZE PRZELEJĄ ISLAMIŚCI W EUROPIE.JESTEŚCIE Z SIEBIE DUMNI ?!

  Nie dla sprowadzania tzw.”uchodźców” do Polski ! Tak dla wsparcia dla prawdziwych uchodźców.

  1. Głupcze! Lewica walczy z islamistami z bronią w rękach!
   W szeregach kurdyjskich YPG i YPJ oraz tureckiej MLKP walczą lewicowcy z całej Europy. I oddają życie za wolność i socjalizm tak jak Ivana Hoffmann czy Kevin Jochim – bohaterscy internacjonaliści.

 5. To się nazywa rzetelność dziennikarska. Na wszystkich zagranicznych portalach podają że napastnicy strzelając do tłumu krzyczeli „allach akbar”-pan Piotr Nowak przetłumaczył to na na polski . W tłumaczeniu pana Piotra brzmi to – „to wam za Syrię”. Czyżby „allach akbar” nie pasował do lansowanej przez pana tezy że należy z zamkniętymi oczami przyjmować tysiące emigrantów z których większość jest przecież wyznawcami tego samego allacha? Czekam tylko aż pan Piotr Nowak założy pas szachida i zdetonuje się – najlepiej we własnym kiblu.

  1. Cytat: „należy z zamkniętymi oczami przyjmować tysiące emigrantów z których większość jest przecież wyznawcami tego samego allacha?”
   Prowadziłeś jakieś badania nad stopniem religijności uchodźców? Nie każdy muzułmanin popiera islamizm (zresztą islamizm też ma różne oblicza).
   Ale owszem, uchodźców nie należy przyjmować „z zamkniętymi oczami” należy sprawdzić i wyłapać potencjalnych terrorystów z ISIS. Ale to jest zadanie dla służb policyjnych a nie kwestia rozpętywania rasistowskiej nagonki na imigrantów, uchodźców i ogół muzułmanów.

 6. No i macie te „wzbogacanie kulturowe”. Chcecie tego w Polsce? Nadal zaprzeczacie na Strajku.eu, że wśród imigrantów są niebezpieczni islamiści?

  1. Są. I co z tego? Większość to ludzie którzy przed islamistami UCIEKAJĄ.

  2. Czego chce”my” w Polsce?! Nie chcemy islamizmu. Nie chcemy polskiego faszyzmu. Proste i zrozumiałe.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…