Prezydent Pedro Castillo złożył w peruwiańskim Kongresie projekt ustawy, zakładający obniżkę cen prądu dla uboższych gospodarstw domowych. Zaproponowane zmiany w systemie opłat za energię będą korzystne dla ponad 21 mln Peruwiańczyków.

Przedstawiony przez prezydenta projekt ustawy zakłada reformę Funduszu Elektrycznych Rekompensat Socjalnych. To funkcjonujący w Peru mechanizm, w ramach którego opłaty zużywających najwięcej energii elektrycznej odbiorców komercyjnych, przemysłowych i prywatnych pokrywają koszty obniżek cen prądu dla najuboższych rodzin, zużywających do 100 kWh miesięcznie. Obecnie z funduszu korzysta ok. 4,8 mln Peruwiańczyków.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii i Kopalń, prezydencki projekt ustawy zakłada rozszerzenie grona objętych dopłatami do prądu o gospodarstwa zużywające do 140 kWh miesięcznie. Najbiedniejsze rodziny mogłyby liczyć na obniżkę cen energii nawet o 15 proc. Łącznie na zaproponowanych zmianach skorzystałoby ponad 21 mln Peruwiańczyków.

,,To działanie nie pociąga za sobą żadnych wydatków z budżetu państwa” – zaznaczył Pedro Castillo i zaapelował do deputowanych o jak najszybsze zatwierdzenie postulowanych zmian. Prezydent podkreślił, iż „sytuacja finansowa, w której znalazło się wiele rodzin, wymaga pilnych i sprawiedliwych działań”.

Kroki podejmowane przez administrację Pedro Castillo są odpowiedzią na problem rosnącej inflacji, najsilniej uderzający w biedniejszych obywateli. Opłaty za energię elektryczną to zaś jeden z tych obszarów, w których wzrost cen był w ostatnim czasie największy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…