Przemawiając do obywateli na wiecu w mieście Ayacucho, prezydent Peru Pedro Castillo przedstawił osiągnięcia i wyzwania pierwszych 100 dni prezydentury. Ogłosił również plany działań swojej administracji na najbliższe miesiące.

„Siostry i bracia, nasza administracja rozpoczęła promowanie programu zmian mających budować dobrobyt peruwiańskiego narodu, takich jak druga reforma rolna, reforma podatkowa, zwiększenie produkcji gazu ziemnego i kampania szczepień przeciw COVID-19” – mówił Castillo.

Od początku urzędowania prezydent zaangażował się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju peruwiańskiego rolnictwa i walki z nieuczciwymi praktykami dużych podmiotów rynkowych. Inicjatywa ta objęła m.in.: udzielanie porad technicznych i wsparcie dla ponad dwóch milionów drobnych producentów rolnych. Rząd przeznaczył również 24 mln dolarów na wsparcie organizacji prowadzących jadłodajnie dla najuboższych.

Castillo przypomniał, że od września rozpoczęto wypłacanie świadczeń w ramach programu wsparcia dla potrzebujących rodzin, mającego złagodzić skutki wzrostu cen żywności. Kontynuując omawianie kwestii gospodarczych zwrócił uwagę, iż od lipca do września powstało w Peru 300 tys. miejsc pracy oraz poinformował, że na grudzień planowana jest podwyżka płacy minimalnej.

Prezydent zapowiedział egzekwowanie należności od zadłużonych u peruwiańskiego państwa międzynarodowych firm (przede wszystkim spółek wydobywczych, banków i firm telekomunikacyjnych), na których to długi kolejne rządy przez ostanie 20 lat przymykały oko. Podkreślił również, że cały czas zabiega w Kongresie o delegację uprawnień do przeprowadzenia reformy podatkowej, mającej ulżyć ubogim Peruwiańczykom oraz podnieść stawki podatkowe dla zagranicznych koncernów i najbogatszych.

Z ust prezydenta padła zapowiedź kontynuowania działań podjętych w celu objęcia państwową kontrolą wydobycia gazu ze złoża Camisea oraz budowy na południu kraju gazociągu. Ma on umożliwić transport gazu do jak największej liczby peruwiańskich gospodarstw domowych i obniżyć jego koszt. Pedro Castillo zwrócił także uwagę na sukces rządowej akcji szczepień. Przypomniał, że gdy obejmował urząd, tylko 15 proc. Peruwiańczyków było w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. W ciągu pierwszych trzech miesięcy jego prezydentury liczba ta wzrosła czterokrotnie – dzisiaj zaszczepionych jest już ok. 60 proc. Peruwiańczyków.

Na koniec prezydent ogłosił, że w ramach nowego projektu – „Wyjście naprzeciw mojemu narodowi”, przedstawiciele rządu przybędą do każdego regionu kraju, aby wsłuchać się w potrzeby zwykłych Peruwiańczyków.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ziemkiewicz stanie przed sądem za wyzywanie od kurew uczestniczek Strajku Kobiet

Jeden z intelektualnych autorytetów radykalnej prawicy stanie przed Sądem Rejonowym w Wars…