Pracownice służby zdrowia dopięły swego. Ministerstwo zgodziło się na spełnienie większości ich postulatów. Dzisiaj podpisane zostało porozumienie, a protesty w publicznych placówkach zostaną zakończone. – To odpowiedź na postulaty drugiej strony – stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Zawarta ugoda kończy wielomiesięczny spór związków zawodowych reprezentujacych pielęgniarki z resortem. W ostatnich tygodniach konflikt rozgorzał z pełna mocą. Efektem eskalacji były strajki i okupacje prowadzone w kilkudziesięciu lecznicach na terenie całej Polski. Najgoręcej było w Lublinie, gdzie w pewnym momencie nieczynne były aż trzy szpitale.

Minister Szumowski na dzisiejszej konferencji sprawiał wrażenie zadowolonego.

– Wczoraj o 23 strony doszły do porozumienia i zostało (ono) zawarte. Porozumienie to jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych, które postulowały stabilizację sytuacji związanych z dodatkami – poinformował Szumowski.

Wraz z nim na spotkaniu z dziennikarzami obecne były: prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas oraz przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok.

Jakie były postulaty pielęgniarek? Sygnalizowały przede wszystkim stabilizację sytuacji związanej z dodatkami, które dostają. Zdaniem szefa resortu zdrowia było wiele sytuacji, kiedy pieniądze te nie były właściwie przekazane. Ale teraz pielęgniarki i położne będą dostawać je regularnie, gdyż zostaną zabezpieczone w podstawie wynagrodzenia.

Pielęgniarki postulowały stabilizację sytuacji związanej z dodatkami, które dostają. Obecnie znaczna część ich wynagrodzenia pochodzi z niestałych elementów, które są rozdzielane przez kierownictwa placówek, w których pracują. Minister Szumowski przyznał zresztą, że było wiele sytuacji, kiedy pieniądze te nie były właściwie przekazane. Ale teraz pielęgniarki i położne będą dostawać je regularnie, gdyż zostaną zabezpieczone w podstawie wynagrodzenia. To spory sukces ruchu związkowego.


Spełnione zostąły również postulaty, wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych od 1 stycznia 2019 roku, implementacji porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zagwarantowania 6-dniowego, płatnego, urlopu szkoleniowego od stycznia 2019 roku. Planowana jest również nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursów na stanowiska kierownicze w podmiotach leczniczych oraz innych działań mających na celu poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych w Polsce.

Teraz piłka znajduje się po stronie resortu, który obiecane zmiany musi urealnić. A wiarygodność ministra Szumowskiwego nie jest najwyższa. Szef resortu nie dotrzymał w tym roku obietnic zlożonym ratownikom medycznym, a także także lekarzom-rezydentom, którzy planują wznowienie protestów jesienia.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…