Hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie od 183 lat był grany przez trębaczy z Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku po raz pierwszy w historii do rekrutacji na nowego hejnalistę zgłosiła się kobieta- strażaczka.

W tym roku tylko pięć osób zgłosiło się do rekrutacji na nowego hejnalistę aby grać na wierzy kościoła mariackiego. Tegoroczna rekrutacja jest jednak wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz zgłosiła się do niej kobieta. Do tej pory przez 183 lata wyłącznie mężczyźni zajmowali się tą funkcją.

Nowy nabór kandydatów spowodowany jest odejściem na emeryturę poprzedniego trębacza- Jana Sergiela.

W tym roku zgłosiło się jedynie pięć osób, a potrzebne są aż dwa stanowiska. Od kandydatów lub kandydatek wymaga się znajomości gry na trąbce, dobrej kondycji fizycznej, oraz polskiego obywatelstwa, pełni praw publicznych i wykształcenia średniego. Hejnalistę lub hejnalistkę rekrutuje się wyłącznie ze służb straży pożarnej.

Na stanowisku hejnalisty pracuje obecnie 6 osób. Zmiana trwa 24 godziny, po każdej z nich trębacz ma 48 godzin wolnego, stąd tyle etatów. Od dawna również kobiety mogą aplikować do tej funkcji, jednak nigdy wcześniej się to nie wydarzyło.

Żeby zostać strażakiem hejnalistą trzeba przejść żmudny proces rekrutacyjny, który potrwa wiele tygodni. Rekrutacja składa się z siedmiu etapów i zakończy na przełomie lutego i marca-czytamy w Gazecie Krakowskiej.

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Strajk w Solarisie: pracownicy wygwizdali prezesa. Jutro rozmowy związków z zarządem

Strajk w Solarisie trwa czwarty dzień. Po raz pierwszy do protestujących pofatygował się p…