Zaczęła się praktyczna implementacja najbardziej kontrowersyjnego punktu turecko-europejskiego porozumienia w sprawie uchodźców. Zastrzeżenia ONZ i organizacji broniących praw człowieka zostały zignorowane.

Macedonian border police help refugees and migrants to pass from the northern Greek village of Idomeni to southern Macedonia, Sept. 10, 2015. Thousands of people braved torrential downpours to cross Greece's northern border with Macedonia early Thursday.

Odkąd porozumienie weszło w życie, grecka policja zatrzymała na terytorium Grecji 4 tys. osób. Mają zostać stopniowo odesłane do Turcji. Stamtąd na ich miejsce przybędą azylanci z Syrii, którzy wcześniej zostali przyjęci w tym właśnie kraju. Oficjalnie sprawa każdego nielegalnego imigranta jest szczegółowo badana i osoby, które według europejskich konwencji naprawdę zasługują na pomoc, nie będą wyrzucane do Turcji. Zapewnienia te stawia jednak pod znakiem zapytania fakt, że samo porozumienie z Turcją, w ocenie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz organizacji broniących praw człowieka na czele z Amnesty International, zostało podpisane z pogwałceniem zasad ochrony praw człowieka, którymi oficjalnie kieruje się Unia Europejska. Podstawowe zastrzeżenie to bezpieczeństwo w Turcji – kraju, w którym rząd toczy de facto wojnę domową z Kurdami, regularnie dochodzi do aktów terroryzmu, a uchodźcy z innych krajów niż Syria często są zwyczajnie ignorowani przez organy, które mają im pomagać.

Do „bezpiecznej” Turcji wyruszyły dziś – pod silną policyjną eskortą – dwie łodzie, a na nich łącznie 202 nielegalnych imigrantów. Niemal wszyscy, poza dwójką Syryjczyków, pochodzą z Pakistanu. Kolejne popłyną tą samą drogą już niedługo – na pierwszej liście migrantów przeznaczonych do odesłania Grecja umieściła 400 nazwisk, a minister spraw wewnętrznych Turcji zapewnił, że w jego kraju czeka miejsce na 500 osób. Co znamienne, nikt nie zająknął się nawet o syryjskich uchodźcach, którzy w myśl porozumienia mieli dostać w Europie azyl na miejsce tych odesłanych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A Erdogan tylko zaciera swe brudne łapy i przelicza zarobione ełry. Jeszcze nigdy nie zrobił tak świetnego geszeftu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: sojusznik Kaczyńskiego i Orbana stanie przed sądem za uwięzienie migrantów na statku

„Broniłem ojczyzny” – takimi słowami lider skrajnie prawicowej Ligi wyja…