Dwóch czołowych futbolistów angielskiej Premier League zamierza dokonać coming-out po zakończeniu sezonu 2015/16 – napisał dziennik „Daily Mirror”. Nie wiadomo jeszcze o kogo dokładnie chodzi, jednak odważni zawodnicy otrzymali już wsparcie od Thierry’ego Henry – jednego z najlepszych francuskich piłkarzy w historii.

Thomas Hitzlsperger - najsłynniejszy jak dotąd piłkarz-gej / wikipedia commons
Thomas Hitzlsperger – najsłynniejszy jak dotąd piłkarz-gej / wikipedia commons

W weekendowym wydaniu brytyjskiej gazety można przeczytać, że historycznego ujawnienia swojej orientacji dokonają piłkarze z „pierwszej półki” angielskiego futbolu. Jeden z nich jest podobno zawodnikiem kadry narodowej. „Społeczeństwo stało się bardziej tolerancyjne. Na tym poziomie gry w piłkę bycie gejem zawsze było granicą nie do przekroczenia. To zawsze była gra dla typu macho, przez co bardziej niż w innych sportach ludzie na trybunach mogą być agresywni. To jednak powoli się zmienia” – czytamy w tekście.

Po sensacyjnej publikacji w mediach społecznościowych zawrzało od plotek. Jedną z nich była informacja jakoby piłkarzem, który zdecydował się „wyoutować” jest Luke Shaw z Manchester United. Ten jednak stanowczo zaprzeczył takim rewelacjom. „To nie ja, więc zamknijcie się wszyscy!” – napisał na swoim Twitterze.

Piłkarzy, którzy zamierzają się ujawnić wsparł były gwiazdor londyńskiego Arsenalu, Thierry Henry. – Seksualna orientacja to nie problem, jesteśmy tutaj, by wykonywać swoją pracę. W cokolwiek byśmy nie wierzyli i czegokolwiek byśmy nie robili – powiedział na łamach Sky News Henry. – Kiedy byłem jeszcze piłkarzem, to obojętne z kim dzieliłem szatnię. Przede wszystkim to byli moi koledzy z drużyny. Gdybym dowiedział się, że któryś z nich jest gejem, wciąż podawałbym mu piłkę, wciąż traktował tak samo, wciąż wychodził z nim na miasto. Wszyscy jesteśmy ludźmi – dodał piłkarz, który wcześniej angażował się w kampanie społeczne m.in. przeciwko rasizmowi na stadionach.

Najgłośniejszym przypadkiem futbolisty, który publicznie przyznał, ze jest gejem był Niemiec Thomas Hitzlsperger, który w barwach reprezentacji swojego kraju rozegrał aż 52 mecze, a występował m.n. w angielskich klubach West Ham i Everton. On jednak na odważny krok zdecydował się dopiero po zakończeniu kariety, zachęcając jednocześnie młodszych zawodników aby przełamywali tabu.

Tragicznie zakończyła się historia pierwszego ujawnionego piłkarza-geja – Justina Fashanu, który poinformował o swojej orientacji kiedy był jeszcze czynnym futbolistą w 1990 roku. Od tego czasu niemal co rok zmieniał kluby, tajemnicą poliszynela było, że doznawał ostracyzmu niemal w każdym kolejnym zespole. Fashnau popełnił samobójstwo, po tym jak został oskarżony przez 17-latka o molestowanie seksualne. Sąd oddalił zarzuty, ale piłkarz nie zdołał wyjść z załamania psychicznego.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Dramat właścicielki kociej kawiarni: zatrudniała na czarno, więc nie dostanie rządowej pomocy

Z łzami w oczach i łamiącym się głosem wygłosiła apel o wparcie właścicielka warszawskiej …