W rozmowie na antenie RMF FM Piotr Duda pokazał, czy właściwie przypomniał, że jego centrala nie ma wiele wspólnego z pojęciem widniejącym w jej nazwie i z obroną praw pracowników.

Lider „Solidarności”, zapytany o to, czy związkowcy z tej centrali wezmą udział w proteście organizowanym przez ZNP, oznajmił, że plany Związku w ogóle go nie interesują. Zastrzegł także, że gdyby strona społeczna i rząd usiadły do negocjacji w sprawie nauczycieli, to „Solidarność” zamierza dyskutować wyłącznie o swoich własnych postulatach i oddzielnie.

– W poniedziałek weźmiemy udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli rządu; będziemy domagali się autonomicznych negocjacji, na pewno nie siądziemy razem do stolika z ZNP – opisał plany „Solidarności” Piotr Duda.

Lider prorządowych związków starał się również przedstawić swoją organizację jako odpowiedzialną i myślącą w szerszych kategoriach, w odróżnieniu od ZNP. Podkreślał, że „Solidarność” nie chce brać uczniów jako zakładników.

ZNP przystępuje do strajku 8 kwietnia i zapowiada, że będzie to protest bezterminowy – a zatem potencjalnie także w trakcie egzaminów klas VIII, a nawet startujących w maju egzaminów maturalnych. Nauczyciele są przekonani, że po latach lekceważenia przez kolejne rządy tylko działając zdecydowanie mają szansę coś uzyskać.

Gdy Piotr Duda odcina się od tego gniewu, nauczycielska „Solidarność” w Wielkopolsce pokazuje, że są w tym związku ludzie, którzy wiedzą, na czym polega obrona praw pracowniczych: w Poznaniu współpraca z ZNP jak najbardziej zaistnieje, a „Solidarność” podejmuje również postulaty płacowe drugiego związku, żądając podwyżki w wysokości 1000 zł, a nie tylko 650, jak dopuszcza Duda.

Szef ZNP tymczasem na wszelkie sposoby stara się przekonać rząd, by jednak podjął rozmowy z nauczycielami. Powtarza: do 8 kwietnia jest jeszcze trochę czasu, więc jeśli naprawdę nie chcecie kataklizmu w oświacie, wykażcie dobrą wolę! Rząd przyjął jednak konfrontacyjną postawę.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ten Duda ma jakieś wykształcenie oprócz obowiązkowego? Więc skoro jeśli nie ma, to idealnie wpasowuje się w słynna myśl Towarzysza Lenina – i kucharka morze rządzić państwem. Tylko czy akurat ta „kucharka” jest w stanie zrozumieć przydatność posiadania wykształcenia (większego niż obowiązkowe).

  1. Nooo. Faktycznie. Do pracy jako mechanik wind potrzebna jest margaryna przed nazwiskiem… A po ukończeniu 4/5 prywatnych szkół wyższych takie stanowisko będzie szczytem kariery ,,magistra”. Jeszcze pozostaje praca brygadzisty lub kasjera w Biedronce…
   Nadal znośną robotę zapewniają jedynie studia na starych, państwowych uczelniach – a i to nie na wszystkich kierunkach.
   WNIOSEK:
   Znając polskie warunki – nie przesadzałbym ze znaczeniem tej ,,margaryny” przed nazwiskiem.
   Dowodem niech będą ci wszyscy historycy, socjolodzy, poloniści, ekonomiści z ekip rządzących polską od 30 lat.

  2. Kolego Skorpsion 13 i pół, czy Kolega nie piszesz aby o tym samym, co i ja? O WYKSZTAŁCENIU, a nie kupionych tytułach do nazwiska.
   Bo jeśli Duda nie kupił sobie nawet takiego tytułu, to jeszcze gorzej o nim świadczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W fabrykach Bison od poniedziałku trwa strajk. Produkcja stanęła, a w proteście uczestniczy cała załoga

W tym momencie w białostockiej siedzibie firmy Bison trwa konferencja prasowa z udziałem z…