Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje pośredników pracy wysyłających pracowników do Europy Zachodniej. Połowa z nich łamie prawo, często działają nielegalnie.

flickr.com/Stefan Georgi
flickr.com/Stefan Georgi

W 2014 roku w 53 proc. agencji stwierdzono nieprawidłowości. Chodzi głównie o nieprzestrzeganie przepisów o zawieraniu pisemnych umów z osobami wysyłanymi do zagranicznych pracodawców. To nie nowość – podobne wyniki kontroli uzyskiwane są od co najmniej dwóch lat. Państwowa Inspekcja Pracy deklaruje, że podejmie działania, które ukrócą niezgodne z prawem praktyki.

PIP od kilku lat domaga się też, aby umożliwić inspektorom pracy wystawianie mandatów za wykroczenia związane z usługami pośrednictwa pracy. Jak informują pracownicy Inspekcji zdarza się, że w Polsce funkcjonują firmy, które nie posiadają wpisu do rejestru agencji – działają nielegalnie. Żeby je wyśledzić, inspektorzy przeszukują fora internetowe i strony z ogłoszeniami o pracę.

Normą jest także pobieranie niedozwolonych opłat od osób poszukujących zatrudnienia. W 2014 r. PIP wykryła 405 takich przypadków.

19,5 proc. aktywnych i potencjalnych uczestników rynku pracy w Polsce rozważa emigrację w ciągu najbliższego roku. 27 proc. Polaków najchętniej wyjechałoby do Wielkiej Brytanii, tylko procent mniej wybrałoby Niemcy. Co dziesiąty Polak myśli o wyjeździe do Norwegii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ta kręcą sie czasem tacy po budowach ale to z godzinę wczęsniej wiadomo, to jest przerwa eh

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…