Pamiętacie jak po wyborach samorządowych w 2018 roku deputowany Nowoczesnej do sejmiku woj. śląskiego przeszedł na stronę PiS, dając tej partii większość w zgromadzeniu? Oto efekt tej wolty – marszałek województwa zadecydował o odebraniu nagrody pieniężnej artyście, którego praca wyraża krytykę odradzającego się neonazizmu.

Praca Szymona Szymankiewicza zatytułowana „Loading” zdobyła pierwszą nagrodę jury 26. edycji Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Plakat przedstawia symbol III Rzeszy z odsłoniętym trójkątem symbolizującym czas na zegarze. W ten sposób artysta zwraca uwagę na postępujący wzrost siły ugrupowań skrajnie prawicowych, w tym również neonazistowskich w Europie.

Wraz z laurem artysta miał otrzymać 10 tysięcy złotych od władz samorządowych województwa. Niestety, marszałek Jakub Chełstowski (PiS) cofnął decyzję o przyznaniu wynagrodzenia. Dlaczego? Jak dotąd nie przedstawiono żadnego wyjaśnienia.

Członkini jury konkursu, historyczka sztuki, dr hab. Irma Kozina uważa, że jest to efekt rozgłosu, jaki praca zdobyła w światowych mediach.

– Można się domyślać, że plakat był reakcją na artykuł opublikowany w New York Times, którego autor ze strachem zauważał, że w Europie ożywają ugrupowania nazistowskie bazujące na hasłach głoszonych przez hitlerowców – czytamy w liście otwartym dr Koziny.

Decyzja jest niezrozumiała również dla samego artysty.

– Podczas biennale plakatu każda z prac wyróżnionych przez profesjonalnych jurorów została również nagrodzona finansowo przez marszałka województwa. Każda poza moją. Nie ma tu dużego pola do interpretacji: marszałkowi nie spodobała się wymowa mojej pracy, w której przestrzegam przed odradzającym się faszyzmem – napisał Szymon Szymankiewicz.

– Uważam to za rodzaj cenzury ekonomicznej. Marszałek reprezentuje partię, której przedstawiciele wielokrotnie bagatelizowali rosnące w Polsce tendencje rasistowskie, antysemickie, profaszystowskie. Smutnym kontekstem decyzji marszałka jest fakt, że kilka dni temu w Katowicach, prokuratura kontrolowana przez ministra sprawiedliwości z rządu PiS umorzyła śledztwo w sprawie wieszania na szubienicach portretów polityków opozycji. Nawoływanie do wieszania i mordowania zawsze zaczyna się w sferze symbolicznej, dopiero później staje się realne. Najpierw pojawiają się symbole, potem giną ludzie. Przed tym przestrzega mój plakat – dodał Szymankiewicz.

Do sprawy odniosła się też lewicowa działaczka ze Śląska, Małgorzata Tkacz-Janik.

– To, że kulturę, która odziera ze złudzeń, demaskuje mechanizmy terroru i władzy, przypomina o tym kto kogo oszukuje, kto kim manipuluje, kto trzymał, trzyma, lub będzie trzymał ster i kasę wraz z instrukcją – jak to się robi – pożera dziki kapitalizm, prowincjonalny katolicyzm, przeżuwa po czym wypluwa niedouczony ignorant lub politykier-spryciarz bez polotu, to wiemy. Ale nawet w tych warunkach krytyka nazizmu wyrażona w sztuce, wydawała się w miarę bezpieczną. A jednak nie – napisała aktywistka. 

Marszałek Chełstowski od czasu gdy zyskał władzę w sejmiku, zwolnił Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego, a także próbuje doprowadzić do zwolnienia dyrektorki Teatru Rozrywki Aleksandry Gajewskiej oraz Alicji Knast, dyrektorki Muzeum Śląskiego. Chełstowski zwolnił też z pracy Przemysława Smyczka, który z urzędem marszałkowskim był związany od 1999 roku, a od 2010 roku był dyrektorem wydziału kultury.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A nie macie przypadkiem wrażenia, że to ,,wiekopomne dzieło” można odczytać odwrotnie?
  I podpis mógłby równie dobrze brzmieć: ,,Nasi wrócą””?
  Biorąc pod uwagę że to komunizm (czerwona flaga) zwyciężył (zakrył) nazizm rozpoczęcie ścierania czerwonego koloru w taki jak na plakacie sposób oznacza… NOWE OTWARCIE?
  I ten negatywny wydźwięk jaki usiłujecie nadać temu dziełku – może być w zamyśle autora… our rebus?
  Przyjrzyjcie się temu plakatowi nad wyraz starannie (biorąc pod uwagę zalecenia dot. kompozycji obrazu).

 2. najprostszy logiczny wniosek brzmi: pis to partia nazistowska.
  A w ramach gorzkiego żartu: dobrze że nie pozwali autora o profanację i obrazę uczuć.

  1. do nazizmu to brakuje im akurat tyle co Romkowi Dmowskiemu.

 3. Do Piotra:

  „Wal w klawiaturę myszka w dłoń
  i faszystę goń, goń, goń!
  Wal w klawiaturę myszka w dłoń,
  i faszystę goń, goń, goń!”

  Lewaki (nie mylić z lewicą) mają jakieś „fiksum dyrdum” w temacie poszukiwania w Polsce wszędzie i o każdej porze faszyzmu, ksenofobii czy antysemityzmu, jak chcecie obejrzeć te „polskie przywary” zapraszam do Francji lub Belgii, Żydzi i biali autochtoni opowiedzieli by wam „piękne” historie związane z tym tematem……….

  1. Masz rację, lewica ma jakąś fiksację i wszędzie widzi rasizm, nazizm, ksenofobię, podobnie jak prawica która wszędzie widzi atak na polskość i obrażanie uczuć religijnych. Szkoda że widzisz odchyły tylko u jednej strony a nie u obu.

  2. Dokładnie, obie strony mają swoje fobie. I obie są równie mało uzasadnione.

  3. Ad. Klasyczny Liberał i Jaa
   Przyznaję wam 100% rację.
   Przyznajcie, że bycie Polakiem w Polsce to jednak wysoce popir.dolone „zajęcie”, w którą stronę du.pę obrócisz to i tak w nią dostajesz….
   Pozdrawiam.

 4. kaczyńsk, michnik ,morawiecki zdecydowanie nordyckie typy.Takich potencjalnych sojuszników Hitler ustawił w kolejce do krematorium

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…