Cześć Bojan, jestem Twoim kolegą  z bliskiej zagranicy. Rozglądam się od niedawna po polskiej scenie politycznej i jakoś wielu rzeczy nie mogę zakumać. O co chodzi z tym PiSem?

W największym skrócie: PiS to partia, która daje ludziom fałszywe poczucie „lepszości”.

Na czym polega to poczucie „lepszości”? 

Wyobraź sobie, że harujesz na samozatrudnieniu w jakiejś korpie, albo – gorzej – dla innego polskiego dorobkiewcza.  Ewentualnie, prowadzisz jakiś kulawy mikro- czy nanobiznes. Nie odnosisz wielkich sukcesów, to oczywiste. Na dodatek, formalnie jesteś może i dobrze wykształcony, ale jeśli chodzi o wiedzę ogólną i zdolności kognitywne, masz przeciętny polski (czyli ogólnie bardzo słaby) kapitał kulturowy. Jesteś raczej konserwatywny, ekonomii nie kumasz, kupujesz dziadowskie dykteryjki o niskich podatkach, bo wydają Ci się logiczne. Jeśli teraz zmierzyć Twoje jestestwo i przydatność liberalną skalą, która jest filozofią np. „Gazety Wyborczej” – jesteś nikim.

A dla kogo jesteś kimś?

No i w tym właśnie tkwi problem. Niestety, z punktu widzenia ludzi wykształconych i rozumiejących świat choćby trochę lepiej niż Ty – także jesteś mało wartościowy, a przynajmniej niezbyt ciekawy. Twoja frustracja więc rośnie, bo niby dlaczego nie możesz ze swoim dyplomem magistra zażyć choćby dostępności tego minisaloniku? Ano dlatego, że tam schronienie znaleźli geje, lesbijki, poligamiści i poligamistki, zwolennicy palenia trawki i rozmów o Horkheimerze przy – jeśli nie Calvadosie – to przynajmniej stukrotnie chmielonym lagero-staucie dolnej fermentacji ważonym na ekologicznym słodzie z dodatkiem opium we wsi Śmierdlewo, w której browar powstał w ramach rewitalizacji obszarów postrolnych za forsę z jakiegoś programu europejskiego. Nic z tego nie rozumiesz, bo lubisz czystą i zdradzasz żonę (należy ci się, bo jesteś facetem i ciężko pracujesz), a nie wchodzisz w jakieś otwarte multiamoryczne układy, hummus ci nie smakuje.

I to cię łączy z PiSem?

Zaczynasz kumać. Jak już myślisz, że jesteś sam na tym świecie, przychodzi do ciebie Kaczyński. Mówi prostym językiem – nie musisz być bogaty, nie musisz być specjalnie rozgarnięty, nie musisz się rozwijać. Wystarczy, że będziesz chodził do kościoła, wyostrzysz trochę swoje „tradycyjne wartości”, które może i podjeżdżają nieco naftaliną, ale jeśli dodać do nich trochę agresji i kibolstwa, czynią cię „prawdziwym Polakiem”. Na dodatek stronnictwo to atakuje „wykształciuchów”, którym po cichu zazdrościsz, bo chciałbyś luzować poślady przy trawce, a nie ciągle rzygać po wódce i nie musieć żyć w seksualnym zakłamaniu, ale nie stać cię na przekroczenie pewnych barier. Czy też raczej na przyznanie się, że tego chcesz. Jak oprzeć się takiej ofercie?

Łatwo nie jest.

Ale na tym nie koniec. Mało zarabiasz, dużo pracujesz, a tu jeszcze okazuje się, że trzeba płacić podatki i ubezpieczenie. Więc na tę okoliczność PiS da ci etos przedsiębiorcy, który pozwoli ci fałszywie postrzegać się jako sól tej ziemi, jako człowieka, który byłby milionerem, gdyby nie te spisek światowej finansjery, a najbardziej Niemców. A ty jesteś super! Zmniejszasz bezrobocie, jesteś odważny, kreatywny, jesteś po prostu wielki!

No dobrze, ale mówią, że PiS kupuje ludzi socjalną demagogią?

Nie. To kolejna bajka dla ludzi upadłych mentalnie. Obrodziło nimi na polskiej lewicy. To tylko tej malutkiej grupeczce mądrali wydaje się, że ktoś im ukradł elektorat, bo niby lepiej eksponował jakieś jej żądania i skuteczniej dopasował do poziomu ogólnej świadomości. Wskutek takiego myślenia kilka frakcji nam się wyrodziło w „lewicowych patriotów”. Tymczasem PiS nie walczy o żaden lewicowy elektorat. Kilka dni temu Kaczyński cytowany był na oficjalnym profilu jego partii na Twitterze: „Każdy kto paktuje z lewactwem, podnosi rękę na polską rodzinę”. PiS jest partią władzy, taką samą jak późny PZPR i chwyci cokolwiek, czym można grać na masowych sentymentach. W Europie neo-tradycjonalizm jest w powijakach, ale w Polsce jego fala, z udziałem PiS-u właśnie, wzbierała do wielu lat. Najpierw nieżyjący z dwóch Kaczyńskich zakazywał Parady Równości w Warszawie, potem straszono „ideologią dżęder”, teraz  żyjący z dwóch Kaczyńskich mówi, że uchodźcy rozsiewają choroby i że zagraża nam katastrofa epidemiologiczna. To jest cały czas to samo. Nie ma tym niczego lewicowego. Tylko idiota może za lewicowe uważać dykteryjki o pomocy najbiedniejszym. Pomoc najbiedniejszym to slogan prawicowy, to prawica chce selektywnie pomagać. Lewica (najogólniej biorąc) to korpus ideowy, który przewiduje nie żadną „pomoc” tylko rozwinięty sektor usług publicznych dla wszystkich, dostępny i darmowy.

Ty znowu o lewicy, co z tym PiSem?

PiS to prawica na 101 proc. Jedyną systematyką ich wartości jest pseudo-filozoficzne bajdurzenie Kościoła powszechnego. Jeśli odjąć Kościół, to nie ma żadnych wartości poza dziką konkurencją – niczym w stadzie, gdzie każdy samiec marzy o przywództwie i zazdrości plemiennemu alfie.

Ty, ale to straszne,  że taka partia zdobędzie władzę.

Tak samo straszne jak to, że dwie kadencje temu wzięła ją Platforma Obywatelska. W tym sezonie wyborczym dwóch wicepremierów z PiS-owskiego rządu startuje z list PO. Nie ma żadnych różnic.

Ojej, to macie jak w Ameryce – dwie prawicowe partie będą teraz urządzać Wam życie.

Mamy o wiele gorzej niż w USA. Tam są przynajmniej Demokraci. PO i PiS to tak jakby Kongres był podzielony między Tea Party i Republikanów. Ale cieszę się, że wspomniałeś Amerykę. Zastanawia mnie bowiem, czy poza Amerykanami i przedsiębiorcami Polacy potrafią jeszcze kogoś autentycznie lubić.

Idziemy zapalić?

O, widzę, że nabierasz prawidłowych odruchów. Nadejdzie i zrozumienie polskiej polityki. Trochę cierpliwości.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ręce opadają… gdyby ukazało się to drukiem to żal by mi było zmarnowanego papieru. Wyborcy to cały przekrój społeczeństwa i na PIS procentowo głosowały te same „mądre głowy” co na inne partie. Tu jednak redaktor znający prawdę oświecona i stawiający się na intelektualnym piedestale kolejny raz faszeruje nas kichą w pod tytułem jesteście ciemni, zmanipulowani i łatwowierni. Czy komuś przyszło do głowy że ludzie głosowali na PIS bo PO zwyczajnie kojarzyło się ze zmarnowanymi okazjami, złodziejstwem i pychą? Lewica natomiast zajmowała się tematami które dla większości są zwyczajnie nieistotne lub stały wręcz w opozycji do wyznawanych wartości. Jeśli Lewica ma być alternatywą to moja rada dla głośnych młodych wilczków może być tylko jedna: więcej pokory i szacunku dla wszystkich uczestników życia społecznego

  2. Spisku finansjery nie ma bo ta ma realną władzę i spisków nie potrzebuje. Obecnie wybieramy zarządców zasobami ludzkimi na następne 4 lata. W gospodarstwie feudalnym taka funkcja się nazywała – „ekonom”.

    Dlaczego w ogóle warto glosować i to na lewicę? Bo dobrze dla poddanych żeby ekonom nie był zbyt okrutny.

    1. A może jest, tylko to po prostu… utylitaryzm ekonomiczny. Zwykłe, ludzkie dążenie do „więcej”.

    2. no i nie ma postkomuny, nigdy nie było żydokomuny, zielone ludziki nie istnieją, Żyrinowski to przyjaciel, resortowe dzieci nigdy się nie urodziły a ty jesteś uczciwym Polakiem ;) więc dlaczego imię piszesz cyrylicą? kto ty jesteś? bo kim jesteś wiem czytając wydaliny młodego green mena.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Świat wielobiegunowy czyli jaki?

Przedstawiamy wykład dr. Jacka Uczkiewicza na konferencji pt. „Narodziny świata wiel…