Ta ustawa miała pokazać dobrą i pełną empatii twarz Jarosława Kaczyńskiego. Teraz, kiedy rolnicy poczuli wspólnotę interesów z kobietami i coraz częściej popierają ich protesty, kierownictwo PiS zdecydowało się porzucić wielki plan poprawy losu zwierząt.

We wtorek o godz. 16 miało ruszyć posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Posłowie mieli rozpatrzyć poprawki Senatu do tzw. „piątki dla zwierząt” – nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w wyniku której miała zostać hodowla zwierząt na futra oraz ubój rytualny.

Ale posiedzenie się nie odbyło. Szef komisji Robert Telus z PiS w rozmowie z PAP powiedział jednak, że posiedzenie nie odbędzie się, a sama nowelizacja nie będzie procedowana na tym posiedzeniu Sejmu. Dodał, że rząd nie wypracował opinii do noweli, dlatego komisja została odwołana”.

Wcześniej PiS czekał na rozwój wypadków. W ubiegłym tygodniu Telus poinformował PAP, że zwrócił się do rządu o opinię odnośnie poprawek Senatu. Dopytywany, co sądzi o tych poprawkach podkreślił, że „jest zbyt wcześnie, by to ocenić”. Pewne rzeczy się rozstrzygają – stwierdził Telus.

Parlamentarzyści  przyznają, że projekt może w ogóle nie zostać uchwalony w najbliższym czasie. Jarosław Sachajko z Kukiz’15 w rozmowie z farmer.pl powiedział, że PiS wycofał się z noweli i „projekt trafi do zamrażarki”. O takim scenariuszu mówił także w Radiu Wnet senator PiS Jan Maria Jackowski.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

Uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy mocno podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…