Jakie będą relacje pomiędzy PiS a nacjonalistami po Marszu Niepodległości? Czy PiS połknie ten ruch i jakie będą tego konsekwencje? Skąd te tłumy na demonstracji radykałów? Kim byli uczestnicy tegorocznego MN?

„Co z tego, że PiS wytnie najbardziej ekstremistyczne grupy, które już ewidentnie przeginają, nawet w ich oczach, nawiązaniami do Hitlera, skoro premier składa kwiaty na grobach Brygady Świętokrzyskiej, skoro przejmuje dyskurs o żołnierzach wyklętych od a do z z wokabularza nacjonalistycznego, skoro bardziej umiarkowani bohaterowie w tej chwili nie mają szans z osobami lansowanymi przez nacjonalistów. Strukturalnie PiS może te środowiska organiczać, ale ich hasła wchodzą do mejnstrimu i się normalizują” – zwracała uwagę Małgorzata Kulbaczewska-Figat (Strajk.eu)

„Nie da się pożreć tworu ideologicznego, tak aby nie wpłynęło to na konstukcje ciała, które zjada” – mówił dr Przemysław Witkowski (Krytyka Polityczna) o perspektywie wchłonięcia przez Prawo i Sprawiedliwość środowisk nacjonalistycznych oraz o wsześniejszym przejeciu elektoratu LPR.

„Ostatnie lata II RP stanowią podobny przykład. Mamy represje wobec jakiejś części ruchu narodowego, tego radykalnego. Z drugiej strony mamy Obóz Zjednoczenia Narodowego” – wskazywał Tadek Zinowski z Koalicji Antyfaszystowskiej, dodąc również, że PiS odcina sobie również możliwość sięgnięcia po elektorat centrum, osadzając sie na bardziej radykalnych pozycjach.

„Pójście w paradygmat radykalno-nacjonalistyczny nie jest możliwe, również dlatego, że PiS wprawdzie opdwłuje się do tzw. ludu pracującego społeczeństwa, ludzi niezamożnych, czyli większości, ale nie składa się z takich ludzi. PiS jest partią mieszczańską, złożoną z bardzo spokojnych, ograniczonych mieszczan. Tożsamość partii tworzy jej aparat, materiał ludzki (…) prezes Jarosław Kaczyński w swej nieskończonej mądrości zawsze unikał jakichkolwiek związków z Marszem Niepodległości, ponieważ wiedział, że prowadzą go chuligani polityczni” – ripostował Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej)

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rozmowy Strajku: Antyfaszystowski 11 listopada

Radosny, barwny korowód na 11 listopada? Koalicja Antyfaszystowska organizuje w dniu Święt…