Podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły prowadzić mediów w Polsce – chce tego Prawo i Sprawiedliwość. Partia Kaczyńskiego ogłosiła właśnie propozycję nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W tym wypadku jednak władcze zapędy obozu władzy ścierają się z interesami amerykańskiego protektora, co może zagrozić powodzeniu przedsięwzięcia.

Po próbie osłabienia opozycyjnych mediów podatkiem i przejęciu największego właściciela mediów lokalnych, rząd PiS szykuje kolejny krok na drodze do osłabienia tytułów sobie nieprzychylnych. 

Posłowie PiS twierdzą, że chodzi o „doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”

Gdyby takie prawo zostało wprowadzone, z rynku zniknęłaby największa opozycyjna stacja telewizyjna – TVN, będąca własnością amerykańskiej spółki Discovery. Obecnie kanał ten jest zarządzany za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.

Na jakiej podstawie PiS chciałby zatem zakazać działalności  podmiotowi mającemu siedzibę w kraju UE?

Otóż, warunkiem udzielenia koncesji będzie brak zależności „od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Czy dla TVN oznaczać to będzie koniec nadawania? Informacyjny kanał TVN24 może korzystać z koncesji innego nadawcy, jednak jeśli chodzi o naziemną TVN, nie ma takiej możliwości.

Na ile realny jest to scenariusz? Uderzenie w amerykańską stację z pewnością wywoła ostrą reakcje administracji prezydenta Bidena. Obecna władza w Waszyngtonie na ekipę PiS, z powodów rozbieżności ideologicznych patrzy nieprzychylnie, a jeśli dodamy do tego głęboko utrwalony przez lata wasalny charakter państwa polskiego wobec USA, należy się spodziewać, że Warszawa szybko zostanie przywołana do porządku.  

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dlaczego mowa wyłącznie o TVN? Przecież ojca Tadeusza też dotyczy. Pomijając Watykan (poza UE), to jego szef sam mówił, że „moje królestwo nie pochodzi z tego świata”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Litwa: rząd kieruje migrantów do miasteczka zamieszkanego przez Polaków. Ci protestują

Litwa zamierza umieścić nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę litewsko-biało…