Prawo i Sprawiedliwość chce udobruchać rodziców zirytowanych efektami fatalnie przygotowanej reformy edukacji. Premier Morawicki ogłosił uruchomienie nowego programu socjalnego. We wrześniu rodzice każdego ucznia otrzymają 300 zł na wyprawkę. 

Demonstracja ZNP, jesień 2016 / fot. Piotr Nowak

– To będzie kolejny wielki, ważny element naszego programu społecznego. Nie będzie tam żadnych warunków dla rodziców. Rodzice wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci – zadeklarował Morawiecki na konwencji PiS.

Programem zostaną objęci rodzice każdego ucznia, który nie ukończył 18. roku życia. „Wyprawkowe” będzie wypłacane w sierpniu, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, obecnie do polskich szkół uczęszcza niecałe pięć milionów uczniów. Oznacza to, że łączny koszt realizacji programu wyniesie 1,485 mld złotych, bez kosztów operacyjnych. To niewielka kwota w porównaniu z największym pisowskim programem socjalnym – Rodzina 500 plus, którego roczny budżet wynosi ponad 22 mld zł.
Będzie to z pewnością poważne wsparcie, zwłaszcza dla rodzin o niskich dochodach. Badania CBOS pokazują, że przeciętna rodzina wydaje 500-700 zł na wyprawkę każdej swoich pociech.

Moment ogłoszenia programu nie został wybrany przypadkowo. Uwaga rodziców była ostatnio skupiona na niespokojnej sytuacji w szkołach. W związku z reformą edukacji, przygotowanej i wprowadzanej przez resort Anny Zalewskiej, zlikwidowanych zostało 5181 z 6571 publicznych gimnazjów, a liczba szkół podstawowych wzrosła jedynie o 20 proc. W związku z tym zwłaszcza dzieci z terenów wiejskich są zmuszone dojeżdżać do szkół położonych dalej od nich miejsca zamieszania. Jak grzyby po deszczu wyrastają natomiast prywatne podstawówki – ich liczba od czasu wprowadzenia reformy wzrosła o 20 proc.

Obraz chaosu dopełnia sytuacja nauczycieli, którzy domagają się podwyżek, po tym jak części z nich został odebrany dodatek mieszkaniowy, co sprawiło, że niewielkie podwyżki (150 zł) przyznane przez ministerstwo okazały się fikcją. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się również zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów, którym zaczyna brakował środków na wypłaty dla pracowników oświaty. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj. 

21 kwietnia przed siedzibą ministerstwa edukacji odbędzie się ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod hasłem „Mamy dość”.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica proponuje nową definicję gwałtu

Proponowana przez ugrupowanie Lewicy nowa definicja gwałtu, gdyby została przyjęta,  byłab…