Wyprostowany środkowy palec Joanny Lichockiej, wbrew pobożnym życzeniom niektórych komentatorów, nie odbierze Andrzejowi Dudzie kolejnych pięciu lat pod żyrandolem. Co nie znaczy, że nie jest dla PiS problemem. Gest posłanki, według wyliczeń speców od komunikacji, dotarł do ponad 20 mln obywateli. Nowy skandal podbijający internet był ostatnim, czego partia Kaczyńskiego potrzebowała przed inauguracją kampanii prezydenckiej. Czwartkowy incydent stał się już częścią kultury mediów społecznościowych. Pod okiem drapią się teraz wszyscy – od Czarzastego w telewizji, przez lekarzy z poznańskiego szpitala i rodziców dzieci umierających na raka, po zawodniczki drużyn sportowych. A tymczasem strategia PiS zakładała, że nastanie cisza na łączach, po której z mównicy miał zabrzmieć Andrzej Duda.

Natychmiastowego spadku notowań urzędującego prezydenta jednak nie będzie. Nawet żenujące tłumaczenia posłanki Lichockiej, która niby przeprosiła i od razu zastrzegła, że nie ma sobie niczego do zarzucenia, nie przekonają wyborców, by porzucili Dudę. Póki co palec posłanki nie stał się jeszcze symbolem polityki obozu władzy, a jedynie kolejnym dowodem na zapaść polskiej psychiatrii, której skutki, jak się okazuje, odczuwają również parlamentarzyści. Determinanty postaw wyborczych kształtują się w inny sposób. Ten fak musi się w umysłach wyborców napełnić odpowiednią treścią, tak aby zwykły człowiek odczuł, że to jemu posłanka każe się pierdolić.

Opozycja słusznie mówi, że 2 mld złotych przydałoby się bardziej chorym na nowotwory, niż pracownikom rządowego aparatu propagandy.  Pewnie tego samego zdania jest większość społeczeństwa, może nawet większość elektoratu PiS. Ucieszyliby się również pacjenci. W końcu lepiej nie umrzeć na raka, niż obejrzeć nowy spektakl w telewizji Kurskiego. Cieszy, że po takie argumenty sięga nawet Platforma Obywatelska, za której rządów podjęto decyzję o komercjalizacji szpitali, czego skutkiem jest oszczędzanie na wszystkim, ze zdrowiem pacjentów włącznie. W nawrócenie liberałów nie wierzę, ale przyjemnie jest obserwować, jak uznają moc języka politycznego wprowadzonego do Sejmu przez Lewicę.

Oby Lewicy udało się wykorzystać gest Lichockiej do zwrócenia uwagi na postulaty będące kluczowymi punktami jej oferty. Na tym może zbijać poparcie.  Kiedy o konieczności zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, brzmi to o wiele wiarygodniej, niż gdyby słowa takie padły z ust Grzegorza Schetyny czy Bartosza Arłukowicza. Lewica powinna dalej naparzać w PiS i liberałów dokładnie tak, jak to robi przy okazji najsłynniejszego faka w historii polskiej polityki – obnażać hipokryzję prawicy, pokazywać własne postulaty, stawiać się w roli siły, która troszczy się o społeczeństwo, a swoje słowa traktuje poważnie.

Okazji ku temu jest znacznie więcej. PiS pokazuje nam bowiem faka codziennie. Robi to premier Mateusz Morawiecki obwieszczając radośnie z mównicy nastanie zrównoważonego budżetu. Z pewnością docenią to niedawni pracodawcy szefa rządu z sektora finansowego. Może nawet podbiją Polsce rating. W nieco gorszych nastrojach będą pielęgniarki harujące po kilkanaście godzin na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Chciałyby trochę odetchnąć, ale nie mogą, brakuje rąk do pracy. Ich profesja umiera, kolejne zdolne i świetnie wykształcone pracownice, zniechęcone żenującym poziomem płac i brakiem perspektyw, decydują się na wyjazd do Skandynawii. PiS ma im do zaoferowania jedynie tego faka na drogę.

Zrównoważony budżet odczują również najbiedniejsi emeryci, dla których zabrakło środków na podwyższenie emerytury minimalnej do wysokości 1600 zł. Proponowała to Lewica, jednak PiS miał inne priorytety. W 2020 roku w Polsce takie świadczenie wynosi, po stuzłotowej podwyżce zaledwie 1200 zł. Kiedy więc emeryt po raz kolejny stanie przed wyborem: jedzenie czy leki, rząd polski pokaże mu soczystego faka.

Mimo dobrej koniunktury rośnie liczba osób zatrudnianych na umowach śmieciowych.  Pracuje na nich grubo ponad milion Polaków. Rozkwit przeżywa także samozatrudnienie. Niby „dobra zmiana” trwa już od czterech lat z hakiem, a jednak patologie rynku pracy wyglądają jak za starych platformerskich czasów. Tym, którzy liczyli na zmiany, PiS pokazuje dziś faka.

Środkowy palec widzą również uczniowie wracający do domów wieczorami z przepełnionych szkół, ich nauczyciele, których marzenia o godnych płacach i normalnych warunkach pracy zostały brutalnie złamane razem z ubiegłorocznym strajkiem.

Byli pracownicy służb mundurowych, którym PiS bezprawnie zdegradował emerytury do głodowego poziomu, tuż przed popełnieniem samobójstwa, widzą właśnie to – serdecznego faka ze strony zideologizowanego państwa.

A są jeszcze miliony innych – górnicy, mamieni bezwstydnie przez Morawieckiego, pracownicy socjalni korzystający z pomocy socjalnej, ludzie umierający na raka płuc od smogu, piesi miażdżeni na niebezpiecznych przejściach, uczestnicy marszów równości bici przez napędzane rządowym przekazem bojówki, pokazujące im faka zupełnie dosłownie.

Rządy Prawa i Sprawiedliwości, które miały przywrócić Polakom godność, okazały się festiwalem pogardy, wyzysku i arogancji. W pełni zasługują na to, by ich symbolem stał się fak Joanny Lichockiej.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A mi się podoba że ta posłanka pokazała faka peowcom. Nikt z Lewicy nie miał na to dość odwagi.

 2. Fago „oklepanymi tematami tj pielęgniarki, górnicy, czy nauczyciele. Żadna z tych profesji nie zarabia najniższej”

  Oklepane tematy? Najważniejsze aby TVP dostała miliardy, zaś gorszy sort (nauczyciele, lekarze) „najniższą”. Jak im się nie podoba, niech wyjeżdząją. FU.

  1. Doczytałeś dalej, chodzi mi o to że nie tylko te grupy. Wiele profesji tyra za najniższą albo i jeszcze mniej, czy muszę przypominać o tzw agencjach pracy?

  2. @ Cieknący zaworek!
   A może tak zainteresuj się lekarzami (nie narybkiem lekarskim) i ich dochodami? Bo głupoty opowiadasz. Lekarz na dyżurze stawka godzinowa brutto to jakieś 150-250 złociszów (zależy od stopnia zawodowego i placówki) lekarz może mieć bodaj do 5 24-godzinnych dyżurów w miesiącu co daje okrąglutką kwotę co najmniej 18000-30000 z tego tytułu. Rzecz jasna + pensja z etatu i dodatki… A jak się ma dr czy prof przed nazwiskiem… to już 600-1000 brutto na godzinę w prywatnej przychodni.

 3. Oj tak, 2 mld zł do kieszeni kolesi dyrektora (NFZ płaci, ale NIE wymaga) z pewnością uzdrowi chorych na raka xD

  Inna sprawa, że PiS zapewnił rekordowo wysokie wydatki na NFZ, więc kolejne kłamstwo kapłanów religii libertariańskiej zwyczajnie pada w starciu z rzeczywistością.

  1. Im nie chodzi o te dwa miliardy na TV, im nie chodzi o chorych na raka, im chodzi o to, że każda okazja dobra by przypiec pisiorom gdyż jest to ich jedyny program — Michnik pi.er.dnie a cała tzw. lewica gęga za nim…………

  2. Masz na myśli słynną zasadę „n minus 2”, która pozwoliła w 2019 r. zaoszczędzić na zdrowiu 7,6 mld zł i pokryć nominalny wzrost wydatków w całości z wyższych składek na NFZ? Tymczasem rzeczywistość skrzeczy: 233 praktykujących lekarzy na 100 tys. mieszkańców plasuje nas na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Średnia unijna wynosi 356 lekarzy na 100 tys. mieszkańców.

 4. Panie Nowak… Będąc pacholęciem fucka pokazywał mi Gomułka, następnie tow. Gierek a po nim Jaruzelski, po Jaruzelskim przyszedł „styropian” a z nim dawni „towarzysze” i ta banda apiat pokazała, że wyciąganie środkowego palucha opanowała do perfekcji………….
  Urban kiedyś stwierdził, że „Rząd się i tak wyżywi” i to było clou w pokazywaniu owego mitycznego palca, nie podniecam się paluchem Lichockiej bo widzę go od bez mała 60 lat.
  Pozdrawiam.
  Aha, wczoraj pana koleżanka z redakcji pani Małgosia napisała artykuło-laurkę o konwencji „lewicowego” kandydata Biedronia i nieopatrznie acz zgodnie z prawdą przyznała, że ” Stosunkowo niewiele padło podczas spotkania deklaracji w sprawach socjalnych”, czy „lewicowy” kandydat Biedroń nie pokazał socjalnej lewicy palucha?
  PALUCH RZĄDZI, PALUCH RADZI, PALUCH NIGDY NAS NIE ZDRADZI!!!!!!

 5. Panie Nowak wali pan tu ciągle oklepanymi tematami tj pielęgniarki, górnicy, czy nauczyciele. Żadna z tych profesji nie zarabia najniższej, słyszał Pan choćby o pracownikach DPS w całej Polsce? Tak naprawdę mnóstwo ludzi haruje za najniższą i wątpię że to się kiedyś polepszy, obojętnie jaki rząd będzie tego faka pokazywał.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Czarodziejka gorzałka – 97 pasażer Tupolewa?

Rosyjskie służby, układ Putin-Tusk, zamach lewackich terrorystów, bomba termobaryczna, rak…