Niewykluczone, że PiS zlikwiduje obowiązek egzaminowania sześcioklasistów. Ekipa AWS wprowadziła konieczność egzaminowania niemal co rok.
Na wczorajszym (29 czerwca) posiedzeniu Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, a to właśnie jej treść przewiduje zniesienie egzaminu dla sześcioklasistów. Projekt czeka jedynie na podpis prezydenta.
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 54 senatorów. Senackie komisje: nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej wnioskowały o przyjęcie zaproponowanych przez posłów zmian bez poprawek. Wcześniej senatorowie odrzucili jedynie wniosek o odrzucenie projektu w całości. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści byli ostatnim rocznikiem, który przystąpił do egzaminów.
Nie oznacza to jednak, że resort oświaty w ogóle wycofuje się z sprawdzania stanu wiedzy uczniów klas szóstych. Od następnego roku szkolnego Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów.
Dwa dni przed głosowaniem w Senacie, minister edukacji Anna Zalewska wzięła udział w debacie „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”. Jak donosi portal TVN24, oznajmiła, iż uczniowie, który w 2017 r. skończą VI klasę szkoły podstawowej pójdą już nie do gimnazjów, lecz do siódmej klasy szkoły powszechnej. Ta zmiana ma się stać przedmiotem osobnej nowelizacji.
Warto dodać, iż wprowadzone zmiany przepisów dają także możliwość odwołania się przez maturzystów od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Prawo do odwołania zyskują również osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Według informacji portalu TVN24, Kolegium to tworzył będzie zespół „doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie nauki”. Specjalną listę arbitrów utworzy i będzie nadzorował resort Zalewskiej. Niepokojący jest jedynie fakt, iż wpis na listę ma następować na wniosek osoby zainteresowanej; nie ma informacji o żadnych procedurach weryfikacyjnych.
Osoby przystępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zyskują też nowe prawa, jeśli chodzi o sporządzenia dokumentacji. Będą mogły wykonać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas jej lektury.
Nowela wprowadza także poważne zmiany w weryfikacji – na wniosek ucznia lub absolwenta – zasad punktacji egzaminu. Wówczas dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie musiał wskazać innego egzaminatora niż ten, który sprawdzał pracę. Dotychczasowe rozwiązanie było kompletnie nielogiczne i zaprzeczało zdrowemu rozsądkowi. Ta sama osoba miała bowiem „weryfikować” swoją wcześniejszą ocenę.
Kolejnym ważnym punktem jest nadanie dyrektorom szkół podstawowych i gimnazjów uprawnień do zakupu dodatkowych książek lub pomocy naukowych do nauki danego języka obcego nowożytnego. Jest to bardzo ważne, gdyż nauczyciele języków obcych niejednokrotnie skarżyli się, że wcześniej kupione podręczniki nie są dostosowane do stopnia kompetencji językowych kolejnych roczników.
Jeżeli Andrzej Duda podpisze ustawę, większa część przepisów zwartych w noweli wejdzie w życie od 1 września 2016 r. Dla niektórych treść projektu zmiany ustawy przewiduje dalsze terminy.