Senatorowie PiS przygotowali projekt ustawy, w którym dekretem zmienią 1500 nazw polskich ulic i placów, nawiązujących do Polski Ludowej.

PiS robi kolejne podejście do dekomunizacji nazw ulic. Fot. wikimedia commons
PiS robi kolejne podejście do dekomunizacji nazw ulic. Fot. wikimedia commons

To już drugie podejście do dekomunizacji nazw ulic i placów. Pierwsza miała miejsce w 2013 – projekt utknął w Sejmie. Dlatego teraz posłowie PiS postanowili działać sprawniej: przekazali władzę w tym zakresie wojewodom, którzy będą mogli zmieniać nazwy poprzez rozporządzenia. Gminy dostaną na to 2 lata.

Według nowej, przygotowywanej właśnie ustawy, „nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów (…) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”. W Polsce funkcjonuje – zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej – około 1500 obiektów, mających „komunistycznych” patronów, czyli „odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Senatorowie nie wyliczyli dokładnie, ile to będzie kosztować. IPN stwierdził, że państwo wyda na ten cel około 1,2 mln zł, oprócz tego 300 tys. zł na utworzenie nowych miejsc pracy. „Wejście ustawy w życie będzie się wiązało z kosztami dla budżetu państwa w postaci zmniejszenia dochodów, spowodowanego zwolnieniem z opłat (…) związanych z wymianą dokumentów. Również samorządy poniosą koszty związane z wymianą dokumentów, a ponadto wydatki na zmianę tablic z nazwami ulic” – można przeczytać w projekcie. Nie uwzględniono jednak kosztów, które będą musieli w związku z tym ponieść mieszkańcy, zobowiązani choćby do wymiany dokumentów, szyldów itp.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Szczyt antymigracyjny” w Budapeszcie: polityczny atak skrajnej i konserwatywnej prawicy

W stolicy Węgier, na zaproszenie premiera Viktora Orbana, rozpoczyna się dziś „szczyt demo…