Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowało z nowym programem. Elżbieta Rafalska zapowiada, że obejmie około 13,5 tysięcy seniorów.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej/flickr.com/Kancelaria Premiera

Skorzystają seniorzy mieszkający na prowincji – od wtorku o dofinansowanie na zwiększenie dostępności usług opiekuńczych mogą starać się gminy do 20 tysięcy mieszkańców. Program ma objąć specjalistyczną opieką osoby po 75. roku życia, które żyją samotnie.

– Chcemy zainteresować gminy rozwijaniem usług opiekuńczych – powiedziała Elżbieta Rafalska. – Sytuacja emerytów, którzy są sami i którzy mają niskie świadczenia, jest zawsze zdecydowanie trudniejsza niż sytuacja osób w gospodarstwach dwuosobowych.

Na program w pierwszej edycji przeznaczono 57,4 mln zł. Na wsparcie mogą jednak liczyć tylko te samorządy, które samodzielnie świadczą usługi opiekuńcze. Wątpliwości krytyków wzbudzają jednak widełki wiekowe. 60-latkowie również często wymagają już objęcia opieką na specjalistycznym poziomie.

„Myślę, że należałoby znieść tą cezurę ( lub wersji minimum obniżyć) tak by to faktyczne potrzeby opiekuńcze były przesłanką uzyskania wsparcia w ramach tego programu, a nie dość restrykcyjne kryterium wieku. Owszem, po 75 roku życia ryzyko samodzielności zaczyna szybko rosnąć, ale zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze nieraz zaczyna się wcześniej. Od czegoś jednak trzeba było zacząć, więc ogólnie cieszę się z tego kroku” – skomentował na Facebooku założenia programu Rafał Bakalarczyk.

Jednak okazuje się, że Opieka 75+ to nie jedyny program PiS adresowany do osób starszych. Równocześnie ruszył program Senior Plus. Nabór wniosków jest już w toku.

– Mamy na ten cel sporą kwotę, 80 milionów zł. Z tych środków mogą korzystać samorządy, żeby przygotować, zmodernizować obiekty na domy dziennego pobytu Senior plus. Na ten cel mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tys. zł – powiedziała wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. – W tym roku zbudujemy około 100 nowych klubów Senior plus. W domach dziennego pobytu oraz klubach na koniec tego roku będzie około 7 tys. miejsc dla osób starszych – zapewniła.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że co roku realnie wzrasta liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku w mniejszych gminach, głównie wiejskich, liczba osób, które skorzystały z usług opiekuńczych wzrosła o 7 procent w stosunku do danych z 2015 roku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I to jest krok we właściwym kierunku. Większość emerytów 75+ ledwie wiąże koniec z końcem – a to dzięki ,,reformie ZUS” parafianki Suchockiej (lata 92-93). Przyczyniła się ona do realnego spadku średnich świadczeń emerytalnych w ciągu 15 lat o 45%.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…