Korekta ustawy nastąpiła w trybie pilnym na wniosek Mateusza Morawieckiego. Sejm przegłosował nowelizację, znoszącą m.in. artykuły 55a i 55b, dotyczące odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.

Za głosowało 388 posłów, 25 było przeciw. Jeszcze dziś – również w ekspresowym tempie, ustawą zajmie się Senat. Morawiecki spuścił z tonu? Sam premier zaprzecza:

– Nie ustępujemy z niczego. Zrealizowaliśmy więcej niż zakładaliśmy, pobudziliśmy świadomość na świecie. Działamy w realiach międzynarodowych i bierzemy je pod uwagę. Ta ustawa była potrzebna, bo teraz już nikt nie powie „polskie obozy śmierci” bezkarnie, a kanclerz Niemiec jednoznacznie mówi o odpowiedzialności Niemiec. W ostatnich latach musieliśmy się tłumaczyć z nie swoich grzechów.

Ale opozycja widzi to inaczej. W Sejmie rozegrał się dziś kuriozalny spektakl. PO triumfuje: – PiS publicznie przyznaje się do winy ws. ustawy o IPN. W pół roku zniszczyło relacje z Izraelem, USA i Ukrainą – mówił podczas debaty poprzedzającej głosowanie Michał Szczerba.

Kukiz’15 ma jednak zmiany za złe – uważa, że to niekorzystne wizerunkowo. – Poprzednia ustawa o IPN wyszła tak, jak wyszła. Nie zmieniajcie jej w trybie pilnym! – apelował Grzegorz Dugi.

Kamila Gasiuk-Pihowicz pytała: – Dlaczego tak późno? Dlaczego tak wiele musieliście zepsuć i rozlać to szambo antysemityzmu?

PiS na jakiś etapie miał niewygodnych pytań dość i skrócił przewidywany czas debaty. Razem z głosowaniem zajęła ona tylko dwie godziny. Przeciwko temu zbuntował się nawet Robert Winnicki, który wszedł na mównicę po przerwie przed trzecim czytaniem i zapowiedział, że nie opuści jej, dopóki PiS nie przywróci pierwotnego czasu przewidzianego na debatę. W końcu ustąpił.

PiS przeprowadził swoją korektę, nie czekając na werdykt TK (pamiętajmy, że Andrzej Duda podpisał ustawę o IPN w pierwotnym kształcie, ale skierował ją do Trybunału).

Co najlepsze, wszystko odbyło się poza samymi zainteresowanymi. „Kolegium IPN nic o tym nie wie” – skomentował na Twitterze Sławomir Cenckiewicz.

Tymczasem Szewach Weiss pochwalił ruch PiS. Uważa, że pomoże on naprawić relacje polsko-żydowskie: – To kierunek, by naprawić relacje między Polską i Izraelem, między Polakami i Żydami. Z punktu widzenia Izraela to bardzo dobra decyzja polskich władz. Ale myślę, że i z punktu widzenia samych władz Polski.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jeszcze nigdy prawo w Polsce nie znaczyło tak niewiele. Jeszcze nigdy tak cynicznie nie żonglowano winą i niewinnością. PiS zlikwidował sankcje karne w ustawie o IPN. Potrzebował na to kilku godzin. Rano ktoś był winny, po południu jest już jak biała lelija… Działa to i w drugą stronę. Stąd wniosek, że PiS może nas ukarać więzieniem za co tylko zechce, w każdej chwili, bo na uchwalenie odpowiedniej ustawy wystarcza mu parę godzin, bez pytania nikogo o zdanie… Na coś takiego nie pozwalał sobie odsądzany od czci i wiary PRL. Jaki więc można mieć stosunek do prawa, które rano za coś karze, uznając czyn za przestępczy, a po południu już nie? Lub odwrotnie…

    Myślę, że w kapitalizmie najrozsądniej byłoby przyjąć zasadę płynnej winy… która jest winą lub nie w zależności od bieżących potrzeb, czyli zależnie od kaprysu władzy (tu: właścicieli środków produkcji).

    PS. Czy w takim absurdalnym kraju może kogokolwiek dziwić los Piskorskiego? Nie można przypisać mu od dwóch lat żadnej winy? A co za problem… wystarczy uchwalić, że ma siedzieć.

  2. Namiestnik Morawiecki: jestem do cholery tylko księgowym króla Izraela

    Przedtem PiS-owska władza broniła się tym, że sankcje karne za podobne przestępstwa wobec narodu, istnieją w innych cywilizowanych państwach Zachodu, i PiS nie wnosi nic nowego do światowego prawa; i PiS nie ustąpi nawet na krok. Jednym słowem, wyraźnie widać gdzie jest ulokowana władza, która rządzi naszym krajem i polskimi kapitalistycznymi niewolnikami: w Izraelu. Dziś widać jak PiS-owska władza, wiedziała co mówiła.

  3. Mleko się rozlało, świat nie mógł wyjść z podziwu dla głupoty PiSarskiego rządu i podziw ten na pewno nie zmaleje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Breivik na wolności? Winny masakry na wyspie Utoya prosi o zwolnienie warunkowe

Winny śmierci 77 osób na wyspie Utoya, Anders Breivik, prosi o zwolnienie warunkowe. Prawi…