Wczoraj Prawo i Sprawiedliwość wraz z ugrupowaniem Pawła Kukiza przegłosowało ustawę, która pozwoli wprowadzić do Trybunału Konstytucyjnego 5 nowych sędziów.

flickr.com/Lukas Plewnia
flickr.com/Lukas Plewnia

Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński postawi na swoim i wybierze 5 nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. W głosowaniu odmówiły wzięcia udziału wszystkie partie poza Kukiz’15. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL wyszli z sali obrad na znak protestu przeciwko „haniebnemu zamachowi” na władzę sądowniczą.

Pięciu nowych sędziów, których tuż przed końcem swojej kadencji (na początku października) powołała PO, nie zostało do tej pory oficjalnie zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę, który odmówił zatwierdzenia wyboru poprzedniej ekipy rządzącej.

Za projektem nowelizacji, który daje PiS-owi pełną swobodę w wyborze nowego składu Trybunału głosowało 268 posłów. Teraz poprawka ma trafić do Senatu. Sławomir Neumann mówi o „zamachu na państwo prawa”, zapowiada, że jego klub złoży skargę konstytucyjną w związku z przyjęciem noweli. Jest to kuriozum na niespotykaną skalę, ponieważ jeśli TK w obecnym składzie (2 i 8 grudnia wygasną dwie kadencje) nie rozpatrzy wniosku PO, to za chwilę możemy mieć do czynienia z sytuacją, że sędziowie z rozdania politycznego PiS będą deliberować nad własną sprawą.

Konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj mówi, że podczas prac nad nowelizacją, PiS nie zwracało się w ogóle o opinie do niezależnych ekspertów, „ponieważ byłoby jednoznaczne, że jest to rażąco niezgodne z Konstytucją”. – Jest to ogromne zamieszanie dla TK, podważenie autorytetu tego sądu. Według Konstytucji nie może być 20 sędziów, ale jak widzimy po tej błyskawicznie uchwalonej ustawie, uchwalić można wszystko. To jest naprawdę smutne, ten brak refleksji nad Konstytucją, nad wartościami – argumentował w jednym z programów Polsat News. Były sędzia TK, prof. Jerzy Stępień mówi nawet o zamachu stanu. – Posłowie PiS rają według jakichś innych reguł prawnych niż te, które znam. Blokowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego i ułaskawienie niewinnego Mariusza Kamińskiego to dramatycznie niebezpieczne precedensy – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. a mnie się podoba ta retoryka pt. „zamach stanu” ale ja do tego przykładam miarę historyczną. Tzw. „plan Balcerowicza” – który de facto łamał umowę okrągłego stołu (dla mnie największy cud w Polsce – POWAŻNIE) – został uchwalony w trybie znanym w USA jako „fast track” czyli ……bez żadnej debaty sejmowej bo tak sprawę ustawiono (było to bowiem pod sam koniec grudnia 1989 i ….nie było czasu na dyskusję).

    Taki chichot historii. I jak mi ktoś dzisiaj chrzani o „zamachu stanu” to „ludzie wolności”, którzy zmajstrowali ten cud niebywały jakim jest RPjakiśtamnumer.

  2. Znowu się wszyscy powołują na „wartości”. A gdzie byli, gdy PO nie przejawiał refleksji nad wartościami. Coś tej belki we własnym oku nie widać.

  3. prof. Łętowska była bardziej sprawiedliwa niż prof. Stępień. Wytknęła też PO zmienianie ustawy o TK tuz przed końcem kadencji.Jakoś wszyscy jeżdżą opieprzają PiS a PO się krytyka nie należy za wybranie dwójki sędziów w miejsce tych , których kadencja kończy się 2i 3 grudnia 2015?PiSu nikt rozsądny nie lubi ale obdzielajmy krytyką za ten burdel cały POPiS ponieważ cały POPiS te harce odpierdalał a teraz PO próbuje zgrywać dziewicę co broni demokracji jak cnoty koleżanki.

    1. Racja! PO i PSL przez 8 lat swoich rządów zrobiła absolutnie wszystko, przygotowywała grunt PISowi by ten aktualnie mógł na naszych oczach mordować demokrację. Jednych,drugich i trzecich trzeba było w wyborach wysłać do lamusa. Teraz to jest lament nad rozlanym mlekiem. Najzabawniejszy był Kosiniak-Kamysz,nowy prezunio w PSL, który przed wyborami w programie Lisa jeździł po Nowackiej za to, że ta ośmiela się bronić jakiś tam mniejszości seksualnych, a kilka dni temu w tvn płakał, iż demokracja to powinny być rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości. :DDD Uśmiałam się do łez.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Prokuratura: policjant, który przywalił posłance gazem nie popełnił przestępstwa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie policjanta, któ…