Po serii strajków pracowników sądów i prokuratur w lipcu 2019 Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie z protestującymi. Nie wywiązało się z nich do tej pory jedynie w przypadku jednej spośród zaangażowanych grup zawodowych.

Ministerstwo wywiązało się ze swoich obietnic względem asystentów, pracowników sekretariatów, specjalistów oraz służby więziennej, natomiast rozporządzenie dotyczące kuratorów sądowych „utknęło” na etapie podpisu premiera.

W 2019 roku kuratorzy wywalczyli obietnicę podwyżek w wysokości około 900 zł na etat od stycznia 2020. W związku z długoletnim zamrożeniem podstaw wynagrodzeń, porozumienie podpisane z miasteczkiem strajkowym stanowiło niemały sukces tej grupy zawodowej.

Magdalena Huzar, wiceprzewodnicząca związku zawodowego Ad Rem zrzeszającego kuratorów, uważa, że w tym przypadku nieuzasadnione jest wręcz używanie sformułowania „podwyżka”: płaca aplikanta kuratorskiego jest wciąż poniżej najniższej krajowej, zaś przez lata wynagrodzenia kuratorskiej służby sądowej dewaluowały się względem średniej krajowe, dlatego w stanowisku swojego związku chce mówić o  długo oczekiwanej „waloryzacji”. 

Jednak ustawa budżetowa 2020, która zaczęła obowiązywać w kwietniu, stanowiła jedynie około 30 proc. ministerialnych zobowiązań. W maju opublikowano projekt rozporządzenia, które realizuje resztę postanowień porozumienia – miało ono wejść w życie w III kwartale 2020, jednak do dziś z niewiadomych przyczyn nie zostało podpisane przez premiera.

Krajowa Rada Kuratorów, a także związki zawodowe zwróciły się do Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów pod koniec października. 

– Jest to skandaliczne, że rozporządzenie nie zostało podpisane. Nasza podwyżka miała być efektem porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości wypracowanego w lipcu 2019 roku, po protestach pracowników wymiaru sprawiedliwości. Poza kuratorami sądowymi, wobec wszystkich grup wymiaru sprawiedliwości porozumienie zostało zrealizowane – powiedziała mediom Aleksandra Szewera–Nalewajek, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

Dodała, że według jej wiedzy, projekt został pod koniec października cofnięty do Centrum Analiz Strategicznych Sejmu, które miało zasłonić się planowanym cięciem podwyżek w budżetówce w 2021 roku w związku z pandemią. Związkowcy podkreślają, że nie ma to żadnego związku z realizacją postanowień porozumienia sprzed 1,5 roku. Są w kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Finansów. Słyszą, że realizacja porozumienia nie jest zagrożona, jednak premier nadal milczy. Czują się dyskryminowani na tle pozostałych grup związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości, wobec których zrealizowano porozumienie. Boją się, że rząd, odkładając wejście w życie gotowego rozporządzenia, szuka na nich oszczędności.

Ich niepokój podziela Zarząd SSP IUSTITIA, który pisze w swoim stanowisku:

„Premier Mateusz Morawiecki zwleka z podpisaniem rozporządzenia zmieniającego wynagrodzenie kuratorów, blokując jego wejście w życie. Tymczasem kurator zawodowy otrzymuje obecnie ok 2800 zł netto (bez dodatku terenowego), a aplikant kuratorski zarabia poniżej najniższej płacy krajowej. Kuratorzy są oczami i uszami sądu w terenie. Ich trudna i często niebezpieczna praca wymaga szacunku, ale też godnego wynagrodzenia”.

Zapytanie do Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie wysłało również 4 listopada biuro RPO.

Kuratorzy rozważają list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, by złożył podpis jeszcze w listopadzie: rozporządzenie ma zacząć obowiązywać w następnym miesiącu od momentu podpisania. W grudniu natomiast kończy się rok budżetowy.

– Część osób rezygnuje z wykonywania zawodu kuratora sądowego i szuka miejsca w zupełnie innych niszach, w zawodach bardziej atrakcyjnych pod względem zarobków. Wynagrodzenie netto starszego kuratora zawodowego z 15-letnim stażem pracy, bez dodatku terenowego to ok. 2800 zł. Nie jest to kwota oszałamiająca, biorąc pod uwagę obciążenie psychiczne, realne zagrożenie agresją, także nie tylko ze strony ludzi, ale i zwierząt – stwierdził przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Grzegorz Kozera.

AKTUALIZACJA:

Kuratorzy sądowi jednak doczekali się łaskawego spojrzenia ze strony rządu. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie 6 listopada 2020 r.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kaczyński: z Unii nie wyjdziemy, TVN będziemy dociskać

Kiedy w PiS zaczyna panować zamieszanie co do dalszych planów, na ratunek przybywa niezawo…