W kilku miastach Polski związki zawodowe rozpoczęły kampanię „Chcemy więcej zarabiać”. Co szósty Polak i Polka zarabiają pensję minimalną.

facebook.com/chcemywiecejzarabiac
facebook.com/chcemywiecejzarabiac

– Sami pracodawcy przyznają, że czas niskich zarobków już się skończył. Ich podwyżka, w tym i płacy minimalnej to konieczność, po to, by uniknąć choćby takich problemów jak na przykład nadmierna rotacja pracowników – tłumaczy Jarosław Urbański z OZZ „Inicjatywa Pracownicza”.

Komitet niezależnych ekspertów Rady Europy zaleca podniesienie płacy minimalnej do poziomu 68 proc. średniej krajowej. Jak wynika z badań CEED Institute aż trzy czwarte Polaków i Polek mieszkających zagranicą jako główną przyczynę wyjazdu wskazało zbyt niskie zarobki w Polsce. Obecnie płaca minimalna wynosi 1286 zł na rękę. Z postulatami związkowców jak zwykle nie zgadzają się Pracodawcy RP. Według nich płaca minimalna rośnie w odpowiednim tempie. Propozycję Sierpnia 80 i Inicjatywy Pracowniczej nazwali prowokacją. Według nich płacenie pracownikom godnie sprawi, że bezrobocie wzrośnie.

– Bzdurą jest, że wyższa płaca minimalna zwiększa bezrobocie. Eksperci, a także najnowsze badania pokazują, że nie ma ona praktycznie żadnego wpływu na stopę bezrobocia. Gdyby miała, to w 2014 roku grupa 75 ekonomistów, w tym siedmiu laureatów Nagrody Nobla, pewnie nie wystosowałaby listu, w którym domagała się podwyżki płacy minimalnej w USA – przypomina Łukasz Ługowski z Polskiej Partii Pracy.

W Polsce płace stanowią około 35 proc. PKB. Związkowcy przypominają, że dzisiejsze niskie pensje to w przyszłości niskie emerytury, do których państwo będzie musiało dopłacać, by osiągnęły minimalny poziom.

Kampanię zorganizowali: WZZ Sierpień 80, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Zieloni i Polska Partia Pracy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…