Umorzono śledztwo dotyczące znieważenia kobiet blokujących marsz niepodległości 11 listopada 2017. Postępowanie dotyczyło naruszenia nietykalności cielesnej, spowodowania uszczerbku na zdrowiu, znieważenia oraz zniesławienia przez uczestników marszu 12 uczestniczek kontrmanifestacji – działaczek Strajku Kobiet i Obywateli RP. Było prowadzone na wniosek poszkodowanych. Prokuratorzy jednak nie dopatrzyli się tam naruszenia prawa.

Krzysztof Stępiński, adwokat reprezentujący działaczki, powiedział mediom, że złoży zażalenie od tej decyzji i że uważa jej uzasadnienie za „obrzydliwe”. Prokurator Magdalena Kołodziej uznała bowiem, że narodowcy, plując, kopiąc kobiety siedzące na ulicy na moście czy celowo nadeptując jednej z nich na dłoń „w ten sposób wyrażali niezadowolenie”, zaś szkodliwość społeczna czynów jest niewielka.

– Dziwię się odwadze lekarza, który uznał, że jest to obrażenie ciała poniżej siedmiu dni, co otworzyło prokuraturze drogę do tego (…) by umorzyć postępowanie z uwagi na brak znamion czynu zabronionego w płaszczyźnie pobicia – mówił adwokat komentując fakt, że jedna z kobiet miała pokaleczoną dłoń po zdeptaniu, natomiast prokurator kazała jej sądzić się ze sprawcą w innym trybie, prywatno-skargowym. – Ja mam ustalać, kto jest sprawcą popełnionego przestępstwa, a fakt jego popełnienia jest oczywisty. Mnie to oburza – stwierdził mecenas.

Narodowcy podczas pamiętnego marszu porwali transparent kontrmanifestantek, doszło do szarpaniny. „Patrioci” Pluli, wyzywali, kopali, deptali. Wśród pokrzywdzonych była Elżbieta Podleśna z Obywateli RP. Mówi, że była kopana po plecach i nerkach, oblano jej czymś twarz.

Straż ochraniająca marsz utworzyła w pewnym momencie kordon wobec protestujących kobiet, w końcu wyniesiono je siłą, aby utorować drogę do dalszego przemarszu. Jedna z nich uderzyła głową o chodnik.
To też „niska szkodliwość”.

– „W uzasadnieniu czytamy, że celem bijących, kopiących, wyzywających itd. nie było pobicie, lecz okazanie niezadowolenia, a umiejscowienie obrażeń pokazuje, że przemoc nie była wymierzona w newralgiczne punkty ciała – komentuje stanowisko prokuratury Zofia Marcinek z Warszawskiego Strajku Kobiet dla Oko.press. – Ta sytuacja to bezpośredni dowód na przyzwolenie wobec działań skrajnej prawicy.

– Nie liczyłam, że dojdzie do ukarania sprawców, ale miałam nadzieję, że pójdzie to o krok dalej, że będziemy mogły stanąć twarzą w twarz z osobami odpowiedzialnymi, tym razem będąc pod ochroną prawa. Cóż, zawsze zostaje nam droga cywilna, ale przyznam szczere, że chyba nigdy nie czułam się aż tak wykluczona przez moje państwo, które «nie widzi interesu społecznego» w ściganiu tych, co lżą, kopią, szarpią i opluwają swoich współobywateli pod flagą biało-czerwoną – twierdzi Elżbieta Podleśna.

Ciekawe, czy prokuratura wykaże tak daleko idące zrozumienie w tym postępowaniu, w którym to uczestniczki kontrmanifestacji występują w roli sprawczyń zakłócenia legalnej demonstracji. Nie wolno im było protestować bliżej niż w promieniu 100 metrów od przemarszu prseudopatriotów, ale im samym wolno było najwyraźniej stosować przemoc. Oto nowy, lepszy wymiar sprawiedliwości w praktyce.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Spokojnie. Wojna zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo wojska rosyjskie zrobią z tymi mutantami stadionowymi porządek dokładnie tak jak Armia Czerwona z polskimi kanaliami 17 IX 1939.

  2. To jest poważny problem społeczny: jak daleko może sięgać nasza niezgoda na postawę innych, czy wolno nam ograniczać ich prawa, z którymi się nie zgadzamy, jakie mamy do tego prawo i kto nam je nadał?
    Wiem, że narodowcy, populiści, faszyści, syjoniści i cykliści (każdemu do wyboru wedle upodobań) są wredni i źli. Ale póki nie są zakazani, zdelegalizowani i organizują marsz, na który dostali wszelkie potrzebne zgody, to blokowanie ich przejścia jest w świetle prawa przestępstwem. I nie można się tłumaczyć jakimś prawem moralnym, bo każdy ma swoje własne, sprzeczne z prawami innych. Albo się przestrzega prawa, albo będzie anarchia, która służy silniejszym i bardziej bezwzględnym,

    1. To osoby organizujące kontrmanifestację zakłóciły porządek i to one powinny być ukarane. Choć nie akceptuję homoseksualizmu to nie blokuję ich manifestacji. Dlaczego racja KOD ( czy różowe baloniki) ma być ważniejsza od flagi białoczerwonej. Po co tam poszły? Wygląda na to ze chciały konfrontacji…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…