Partia rządząca wstępnie zaakceptowała projekt zmian w ustawie o mniejszościach z 2014 r.

facebook.com/Ruch Autonomii Śląska
facebook.com/Ruch Autonomii Śląska

Na początku kampanii wyborczej Platforma Obywatelska zdecydowała się wykonać spektakularny gest skierowany w stronę Ruchu Autonomii Śląska. Działacze RAŚ od lat walczą o przyznanie im uprawnień mniejszości etnicznej. Projekt zmian w ustawie o mniejszościach trafił do Sejmu w październiku 2014 r. Partia rządząca w ramach ukłonu w stronę Ślązaków uznała ich za piątą polską mniejszość etniczną, tuż obok tatarskiej, karaimskiej, łemkowskiej i romskiej. Mniejszości narodowych wymienionych w ustawie mamy w Polsce dziewięć: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską.

Nowelizacja przyniesie Ślązakom zmianę statusu ich języka – jako mowy regionalnej (podobne boje toczyli wcześniej Kaszubi). Język śląski mógłby stać się pomocniczym językiem w urzędach oraz na tablicach informacyjnych. Zmiana zapewni również fundusze na rozwój kultury, miejsc pamięci, programów edukacji regionalnej, a także audycji radiowych i telewizyjnych nadawanych po śląsku.

W zeszłym tygodniu sejmowa podkomisja przyjęła projekt ustawy, istnieje duża szansa, że zostanie przegłosowany również w Sejmie. Posiedzenie przebiegało burzliwie. Najwięcej obiekcji mieli naturalnie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy obawiają się separatystycznych zapędów mieszkańców Śląska: – Ruch Autonomii Śląska twierdzi, że nie temu ma służyć ustawa, ale już sama nazwa stowarzyszenia wskazuje na jego główne cele – powiedział poseł Marek Ast.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Komitet Wyborczy Zjednoczeni dla Śląska zarejestrowany! Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w czwartek, 13 sierpnia, Komitet Wyborczy „Zjednoczeni dla Śląska”, który tworzą wspólnie przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego oraz śląskich stowarzyszeń, w tym Ruchu Autonomii Śląska.”

    Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/5876964,kw-zjednoczeni-dla-slaska-zarejestrowany-jedynki-dla-slazakow-dwojki-dla-niemcow,id,t.html

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …