PiS jest jedynym ugrupowaniem, które straciło poparcie po wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 13 października. Największy wzrost poparcia odnotowało za to ekstremistyczne ugrupowanie Konfederacja – Wolność i Niepodległość.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar w dniach 11-16 października na reprezentatywnej grupie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano w grupie 650 osób deklarujących udział w wyborach.

Poza Prawem i Sprawiedliwością wszystkie pozostałe stronnictwa cieszą się tendencją wzrostową, jeśli porównać wyniki obecnego badania z sondażami przedwyborczymi z września.

Najbardziej widoczne jest to w przypadku Konfederacji, w stosunku do wrześniowego sondażu poparło ją o 5 proc. więcej respondentów. O 3 pkt procentowe więcej głosujących zadecydowało się zagłosować na Koalicje Obywatelską oraz Lewicę.

Najmniejszy wzrost odnotowało Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zdecydowało się zagłosować tylko 1 proc. więcej badanych. Ogólne biorąc poparcie w październiku dla tych ugrupowań wygląda w następujący sposób: Koalicja Obywatelska – 27 proc., Lewica – 14 proc., PSL – 7 proc. i Konfederacja – 7 proc.

Najwyższym poparciem, pomimo straty w stosunku do września, cieszy się partia Jarosława Kaczyńskiego. Chęć oddania głosu na partię rządzącą deklaruje 39 proc. badanych, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

W podziale na grupy wiekowe sytuacja kształtuje się następująco: PiS osiągnęło najlepsze wyniki wśród wyborców po 65. roku życia (51 proc.), a Koalicja Obywatelska w grupie osób 35-44 lata (40 proc.). Na Lewicę stawiają głównie młodzi wyborcy w wieku 18-24 lata (24 proc.). Na PSL i Konfederację głosują nieco starsi – największe poparcie partie te uzyskały wśród respondentów w wieku 24-34 lat; odpowiednio: 13 i 14 proc.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. SLD kończcie,wstydu sobie oszczędźcie.Polacy potrzebują lewicy.Prawdziwej!!!
    Zawiedziony, były zwolennik.

  2. Dla „lewicy” w tej chwili liczą się najbardziej tzw „feminatywy”.Na fejsuniu i tłiterku tylko o tym…
    Po to „lewica” dostała się do parlamentu i tym się będzie zajmowała.
    Dziś w Poznaniu proces Ikonowicz kontra „Amica”. Ciekawe, ilu przedstawicieli „lewicy” o tym zatłituje i dlaczego ani jedno( celowo używam takiego rodzaju, bo to ważne żeby nie obrazić nikogo).
    Inna polityka nie jest możliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…