PiS jest jedynym ugrupowaniem, które straciło poparcie po wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 13 października. Największy wzrost poparcia odnotowało za to ekstremistyczne ugrupowanie Konfederacja – Wolność i Niepodległość.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar w dniach 11-16 października na reprezentatywnej grupie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano w grupie 650 osób deklarujących udział w wyborach.

Poza Prawem i Sprawiedliwością wszystkie pozostałe stronnictwa cieszą się tendencją wzrostową, jeśli porównać wyniki obecnego badania z sondażami przedwyborczymi z września.

Najbardziej widoczne jest to w przypadku Konfederacji, w stosunku do wrześniowego sondażu poparło ją o 5 proc. więcej respondentów. O 3 pkt procentowe więcej głosujących zadecydowało się zagłosować na Koalicje Obywatelską oraz Lewicę.

Najmniejszy wzrost odnotowało Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zdecydowało się zagłosować tylko 1 proc. więcej badanych. Ogólne biorąc poparcie w październiku dla tych ugrupowań wygląda w następujący sposób: Koalicja Obywatelska – 27 proc., Lewica – 14 proc., PSL – 7 proc. i Konfederacja – 7 proc.

Najwyższym poparciem, pomimo straty w stosunku do września, cieszy się partia Jarosława Kaczyńskiego. Chęć oddania głosu na partię rządzącą deklaruje 39 proc. badanych, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

W podziale na grupy wiekowe sytuacja kształtuje się następująco: PiS osiągnęło najlepsze wyniki wśród wyborców po 65. roku życia (51 proc.), a Koalicja Obywatelska w grupie osób 35-44 lata (40 proc.). Na Lewicę stawiają głównie młodzi wyborcy w wieku 18-24 lata (24 proc.). Na PSL i Konfederację głosują nieco starsi – największe poparcie partie te uzyskały wśród respondentów w wieku 24-34 lat; odpowiednio: 13 i 14 proc.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. SLD kończcie,wstydu sobie oszczędźcie.Polacy potrzebują lewicy.Prawdziwej!!!
    Zawiedziony, były zwolennik.

  2. Dla „lewicy” w tej chwili liczą się najbardziej tzw „feminatywy”.Na fejsuniu i tłiterku tylko o tym…
    Po to „lewica” dostała się do parlamentu i tym się będzie zajmowała.
    Dziś w Poznaniu proces Ikonowicz kontra „Amica”. Ciekawe, ilu przedstawicieli „lewicy” o tym zatłituje i dlaczego ani jedno( celowo używam takiego rodzaju, bo to ważne żeby nie obrazić nikogo).
    Inna polityka nie jest możliwa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …