Salomon Demissie został pobity w sierpniu 2017 roku na warszawskich Bielanach. Napadło go dwóch pijanych mężczyzn. Zanim doszło do rękoczynów, usłyszał stek rasistowskich obelg. Agresorzy stanęli pod sądem. Wyrok skazujący usłyszał tylko jeden z nich. Jest to jednak wyrok surowy i sprawiedliwy.

– Wracałem z pracy. Przed blokiem, gdzie mieszkam, podeszło do mnie dwóch mężczyzn i zaczęło mnie bić. Jeden z nich gonił mnie, drugi wyszedł z naprzeciwka i powiedział, że nigdzie nie ucieknę. Zaczęli mnie bić. Krzyczeli: „czarnuchu, czarnuchu”. Nie wiem co będzie dalej, boję się – relacjonował pobity mężczyzna.

Dla Salomona spotkanie z „prawdziwymi Polakami” zakończyło się obrażeniami twarzy i wybitym zębem. Od utraty przytomności uratowali go pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Etiopczykowi udało się na chwilę wyrwać napastnikom i podbiec do robotników. Ci odgonili bandytów i zawieźli pobitego do domu służbowym samochodem. Jeden z członków ekipy zeznał przed sądem, że agresorzy próbowali zachęcić robotników do wspólnego katowania Salomona. – Przez takich czarnuchów jak ty nie ma dla Polaków pracy! – krzyczeli.

Po zatrzymaniu przez policję 32-letni Tomasz B. oraz 36-letni Paweł Z.  przyznali się do winy. Z ich relacji wynikało, że zanim postanowili zaatakować obcokrajowca, urządzili sobie alkoholową libację. Jeden z nich miał wypić 15 piw. Podczas drugiego przesłuchania jeden z nich zmienił jednak zdanie. „Paweł Z. podał, że przy pierwszym przesłuchaniu przyznał się i poddał karze, gdyż był trzymany bez obiadu, zabrany z miejsca pracy, bardzo przestraszony i podpisałby wszystko, aby tylko wyjść z prokuratury. Ostatecznie podniósł, że nie ma dowodów ani świadków na jego obecność czy udział w zdarzeniu” – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Pawłowi Z., dzięki takim zeznaniom kolegi, udało się ostatecznie uniknąć kary – został uniewinniony.

paypal

W przypadku Tomasza B. prokuratura proponowała ograniczenie wolności polegające na wykonywaniu nieodpłatnych prac społecznych. Sąd uznał jednak, że to za mało.  Skazał bandytę na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności oraz zapłatę 10 tys. zł zadośćuczynienia pobitemu.

„Sąd miał na uwadze niezwykle lawinowy wzrost w ostatnich latach przestępstw z nienawiści” – napisał w uzasadnieniu wyroku sędzia Michał Piotrowski, który przywołał również statystyki przestępstw popełnianych z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych. W 2013 roku takich przypadków było 835. W 2016 roku, kiedy PiS rozpoczął kampanie przeciwko uchodźcom –  blisko dwa razy więcej – 1632 . W pierwszej połowie 2017 roku – odnotowano 947 takich spraw.

Sędzia podkreślił, że kara więzienia jest „celowa i współmierna do czynu”, dodał również, że „W ocenie sądu jedynie skuteczne i efektywne zwalczanie takich przestępstw, a zatem adekwatne, czyli odstraszające potencjalnych sprawców kary pozwolą na zahamowanie i ograniczenie wskazanej tendencji kryminalnej”.

Dlaczego Tomasz B. nie otrzymał wyroku w zawieszeniu? „Wymierzenie innej kary względem oskarżonego mogłoby pogłębić proces demoralizacji oskarżonego i deprawacji poprzez pogłębienie poczucia bezkarności, przekonania o niesprawności systemu prawnego, co nie powstrzymałoby go od mechanizmu popełniania przestępstw” – podsumował sędzia.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bandyta to bandyta. Niezależnie od tego czy bije zielnego, beżowego czy długouchego. Ni chyba, że bije takiego samego jak on, ale wtedy to nie bandyci,a patriotyczni kibole.

  2. „Wymierzenie innej kary względem oskarżonego mogłoby pogłębić proces demoralizacji oskarżonego i deprawacji poprzez pogłębienie poczucia bezkarności, przekonania o niesprawności systemu prawnego, co nie powstrzymałoby go od mechanizmu popełniania przestępstw”
    Co wskazuje oderwanie sędziego od realiów systemu penitencjarnego w Polsce.
    Pomysł z pracami społecznymi był zdecydowanie lepszy. Prawie rok ze skazanymi za różne przestępstwa najczęściej spowoduje jedynie głębsze wypaczenie postrzegania norm prawnych i… większy spryt w maskowaniu swoich postępków.
    Polski system wyprodukuje z ,,pierwszy raz złapanego” kryminalistę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…