strzykawka

Szkoda tylko, że nie jest to zgłoszenie dotyczące istoty ruchu antyszczepionkowego, czyli sprowadzanie zagrożenia dla zdrowia dzieci poprzez namawianie do rezygnacji ze szczepionek.

Bezpośrednim powodem podania organizacji STOP NOP do prokuratury był skopiowany ze strony Stop Eutanazji wpis na Facebooku, w którym przedstawiciele tej organizacji posunęli się do insynuacji, że w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii, zabija się pacjentów. Użyte w zapisie słowo „prawdopodobnie” nie osłabia w niczym wagi tego strasznego oskarżenia pod adresem lekarzy, podobnie jak fakt, że to skopiowany bez słowa komentarza tekst z innej strony. We wpisie sugerowano, że zabijanie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii miałoby służyć oszczędzaniu pieniędzy, których, jak skądinąd wiadomo, służbie zdrowia dramatycznie brakuje. Zabicie pacjenta miałoby zwolnić miejsce dla następnych. Mało tego, we wpisie wezwano rodziny zmarłych, by sprawdzały czynności i leki, jakie podawali lekarze zmarłej osobie i w przypadku podejrzeń kontaktowania się z organizacją STOP NOP. Ten sposób manipulowania rodzinami, które i tak przeżywają traumę związaną z odejściem bliskiego, jest wyjątkowo obrzydliwy i niebezpieczny, bo może wywoływać agresję wobec lekarzy.

Słowa użyte przez STOP NOP potępił Rzecznik Praw Pacjentów i Naczelna Izba Lekarska, która również poinformowała o możliwości złożenia zawiadomienia do prokuratury.

W tej sytuacji minister zdrowia nie miał innego wyjścia, musiał zareagować i skończyło się właśnie zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Powiadomił o tym wiceminister Janusz Cieszyński.

Antyszczepionkowcy widząc, jaką burzę wywołali, próbowali zminimalizować skutki swojego oskarżenia, modyfikując wpis i przepraszając „osoby, które sumiennie wykonują swój zawód medyczny i które poczuły się lub mogły poczuć się pomówione, urażone, poniżone w opinii publicznej lub poczuły się narażone na utratę zaufania potrzebnego do dalszego sumiennego wykonywania zawodu medycznego zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką medyczną z powodu opublikowanych treści zawartych w apelu zamieszczonym na profilu społecznościowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia STOP NOP”. Argumentowali także, że wpis ze strony Stop Eutanazji zamieścili „grzecznościowo”.

Dalsze losy zawiadomienia będą sprawdzianem dla państwa PiS, jak odnosi się do twierdzeń grup, propagujących nienaukowe i szkodliwe idee. Jeżeli sprawa, na co zasługuje, znalazłaby się w sądzie, to pozostaje mieć nadzieję, że zostanie zbadany nie tylko ten jeden konkretny zapis w sieci społecznościowej, ale też cała ideologia ruchów antyszczepionkowych i poddana krytycznej naukowej ocenie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Z tą ,,krytyczną-naukową-oceną” to byłbym ostrożniejszy. Przecież to za mojego życia były takie przypadki odsądzania od czci i wiary ludzi którzy ,,wyskoczyli przed szereg”, że chociażby przypomnę twórczynię fizykoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym którą ,,zgodnie z naukowymi podstawami” odsądzono od czci i wiary. Nieco wcześniej podobnie postąpiono z lekarzem który namawiał kolegów do… zachowania higieny i aseptyki podczas odbierania porodów! Dziś takim kuriozum wydaje się być (po serii krytycznych publikacji) cała psychoterapia oparta na kłamstwach Freuda i jego następców.

  2. Co by nie mówić o całym tym ruchu antyszczepionkowym – dzięki jego działaniom obecni młodzi adepci sztuki lekarskiej mają spore szanse zetknąć się osobiście z chorobami, o których poprzednie pokolenie lekarzy uczyło się już tylko z podręczników medycyny. Jest nowe doświadczenie, jest jakaś wartość dodana :D

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Turcja: sąd uniewinnił organizatorów słynnych protestów. Domagali się wolności słowa i mediów

Organizatorzy protestów przeciwko zabudowaniu parku Gezi w Stambule jednak nie pójdą do wi…