Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł. W wyniku tego 40 tysięcy pracowników ochrony może stracić pracę.

/ flickr.com

13 zł za godzinę oznacza w praktyce, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia otrzyma na rękę 9,46 zł za każdą godzinę swojej pracy. Do tej pory ochroniarze dostawali „na rękę” połowę tej kwoty.
Wspólnoty mieszkaniowe, które zatrudniały do tej pory ochronę głównie po to, by poprawić samopoczucie lokatorów, zaczynają masowo rezygnować z usług firm ochroniarskich. W jeszcze większym stopniu rezygnacja z zatrudniania strażników dotyka instytucji budżetowych, które nie mają pieniędzy przeznaczonych na wzrost kosztów ochrony.

Minimalne stawki, za które zatrudniano ochroniarzy na osiedlach strzeżonych, były z jednej strony skandalem, ale z drugiej umożliwiały tysiącom osób dorabianie do minimalnych rent i emerytur. Teraz, dzięki obligatoryjnym podwyżkom stawek, właśnie te osoby stracą jedyną pracę, na jaką mogłyby liczyć. Ustawa, która miała więc w swoim zamyśle chronić najmniej zarabiających, najbardziej uderza w nich, bo to właśnie dla pracowników o podstawowych kwalifikacjach, zaawansowanym wieku i drobnych schorzeniach zmniejszy się ilość pracy.

Boom przeżywają teraz firmy rozprowadzające urządzenia do monitoringu elektronicznego. Kamery są bowiem w stanie zastąpić ochroniarzy i ich użytkowanie jest o wiele tańsze.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Takie brednie o ,,masowych zwolnieniach pracowników” słyszę za każdym razem gdy mowa jest o jakiejś ochronie przed wyzyskiem najsłabszych ekonomicznie, wszystkich tych woorky poor.
  Dwa słowa o podwyżce stawki minimalnej czy płacy minimalnej wywołują natychmiastowy odzew KPP ,,Lewiatan” i innych klubów biznesmena…. Bo przecież nieboraki nie poradzą sobie,,, ot pozabijany zostanie polski biznes…
  A może jedynym efektem będzie…. nieco wolniejszy przyrost…. stanu konta pana biznesmena???
  I to właśnie boli najbardziej….

 2. Tak, wszyscy zostaną zwolnieni, a prywaciarze raptem posiądą zdolność multilokacji i jednocześnie będą ochraniać setki obiektów! :D

 3. Z tego tekstu wynika tak jakby to ustawa była zła, a nie pracodawcy. Moim zdaniem lepiej poobcinać łby burżujom

  1. I wprowadzić sprawiedliwość społeczną ? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
   Jesteś gimbuskiem, czy też jakimś bolszewickim zonbie?

  2. @szczurzec, prostytutko, jedynym ZONBIE to był twój parszywy tatuś, bo tylko on chciał chędożyć twoją matkę :)))))))))))))))))))))))))))))))

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…