Site icon Portal informacyjny STRAJK

Pogrom kielecki „komunistyczną prowokacją”?

plakat manifestacji/ wolnapolonia.com

Wczoraj ulicami Kielc przeszła manifestacja środowisk narodowo-patriotycznych, zorganizowana w rocznicę tragicznych wydarzeń, podczas których zginęło prawie 40 przedstawicieli mniejszości żydowskiej w 1946 roku.

Hasło przewodnie manifestacji to „Pogrom ubecki, a nie kielecki”. Środowiska „kieleckich patriotów” utrzymują, że masakry nie dokonała wcale kierowana zawiścią i uprzedzeniami ludność miasta, lecz cała akcja była zorganizowaną prowokacją służb PRL. – Nie czujemy się w żaden sposób winni „pogromu”, nie dopuścimy, by kłamstwa, oszczerstwa i potwarze rzucane w naszym kierunku, przysłoniły prawdę, której tak wielu wolałoby nigdy nie usłyszeć – mówią demonstranci. – Osławiony kielecki pogrom, który był w rzeczywistości starannie zaplanowaną prowokacją, nie może dłużej być postrzegany jako zbrodnia dokonana przez Polaków.

Przypomnijmy, że dziewięciu mieszkańców Kielc zostało przez ówczesne władze skazanych na karę śmierci w pokazowych procesach. Jednak lokalni prawicowcy przekonani są, że muszą walczyć o przywrócenie dobrego imienia swemu miastu.

Z wątpliwą, lecz z pewnością chwytliwą tezą młodych Kielczan nie zgadza się nawet Instytut Pamięci Narodowej, co świadczy już o przekroczeniu dość daleko postawionej granicy absurdu. Prof. Antoni Dudek, historyk IPN, mówi, że „to przyjmowanie za pewniak jednej z hipotez dotyczących tamtych wydarzeń. I nawet jeśli przyjmiemy, że to była to prowokacja UB, to nic nie zmieni faktu, że za mordem stali nie UB-ecy, a tłum mieszkańców Kielc, który dał się im sprowokować. Żadna manifestacja tego nie zmieni”.

„Pogrom kielecki” w 1946 r. wzburzył opinię publiczną w Polsce. Bezpośrednią przyczyną wybuchu serii aktów przemocy było pojawienie się plotki o  o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy budynku przy ul. Planty ośmioletniego chłopca w celu dokonania na nim rytualnego mordu, Życie straciło wówczas 37 Żydów oraz 3 Polaków. Był to niespotykany od czasów zakończenia drugiej wojny światowej akt bestialstwa i ksenofobii.

Exit mobile version