Rosyjscy oficjele różnych szczebli jednoznacznie dają do zrozumienia, że gotowi są do „nowego otwarcia” z Polską. Pytanie, czy zechcemy to wykorzystać?

pixabay.com/pl/moskwa-rosja/peggy-marco
pixabay.com/pl/moskwa-rosja/peggy-marco

22 stycznia do Moskwy uda się wiceminister spraw zagranicznych Polski, Marek Ziółkowski. Z inicjatywą tej wizyty wystąpił nasz kraj. Powierzchowne tłumaczenie dla prostaczków jest takie, że obie strony rozmawiać będą przede wszystkim o zwrocie wraku tupolewa. Dla uważniejszych obserwatorów nie ma wątpliwości, że sprawa jest poważniejsza.

Wizyta Ziółkowskiego już teraz stała się powodem dla wysyłania przez stronę rosyjską sygnałów, że oto pojawia się szansa na „wznowienie dialogu”. Pisze o tym choćby portal Sputnik Polska, cytując nie tylko swoich dziennikarzy, ale też ekspertów. Poza mediami na temat wizyty wypowiadają się osoby na wysokich stanowiskach. Szefowa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego Zgromadzenia Narodowego, Waletnina Matwijenko w artykule dla prorządowej „Rossijskoj Gaziety” wylicza wszystkie pretensje do Polski, ale kończy jednoznaczną deklaracją gotowości do dialogu i podkreśleniem, że Polskę i Rosję łączy „ponadtysiącletnia wspólna historia i bliskość tradycji kultury”

Odpowiednik Ziółkowskiego po stronie rosyjskiej, Władimir Titow, idzie jeszcze dalej. Sygnalizuje, że Rosja gotowa jest zareagować na „konstruktywne sygnały z Warszawy” i gotów jest do wysłuchania „świeżych idei”. Nie można dać wyraźniejszego sygnału, że Rosja chciałaby odbić się od dna, na którym znajdują się wzajemne stosunki obu krajów, a których rząd PO zmienić nie potrafił, albo, co gorsza, nie chciał.

Witold Waszczykowski z kolei ostatnio też wypowiada się o zbliżającym spotkaniu w dość koncyliacyjnym tonie.

Czy to oznacza, że rząd PiS również w sprawie stosunków polsko – rosyjskich będzie chciał pokazać, że potrafi na tym polu działać lepiej niż rząd PO?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. W PiSiarzy nie wierzę. Co zrobią biedaki, gdy zabraknie im wroga?
    W Ruskich też mało wierzę. Wszak to bracia Słowianie, nie stać ich jak Chinoli na 1536 lub 1963 wyciągnięcie ręki. Kiedyś się wreszcie wkurzą. I PiSiarstwo będzie szczęśliwe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Norwegia: Partia Pracy triumfuje w wyborach

Po ośmiu latach rządzący w Norwegii konserwatyści tracą władzę. Zdecydowane zwycięstwo w w…