Dostanie go Kwartet Dialogu Narodowego z Tunezji – za „udział w budowie pluralistycznego społeczeństwa obywatelskiego w obliczu wybuchu tunezyjskiej rewolucji”.

flickr.com/Thomas Fisher Rare Book Library, UofT
flickr.com/Thomas Fisher Rare Book Library, UofT

Norweski Komitet Noblowski w Sztokholmie ogłosił swoją decyzję. Zdecydował się przyznać nagrodę za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r.”. Organizacja ta powstała dwa lata temu. W jej skład wchodzą cztery podmioty: Powszechna Tunezyjska Unia Pracy, Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła, Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Werdykt Komitetu jest niejakim zaskoczeniem. Komentował go w TVN24 były prezydent Lech Wałęsa, również laureat pokojowego Nobla: – Nie interesujemy się tamtą częścią świata, traktujemy ją lekceważąco, to błąd. Tam obserwować można prawdziwe narodziny demokracji.

Nagroda wręczona zostanie 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Nominacji wpłynęło aż 273. Faworytami byli papież Franciszek, kanclerze Niemiec Angela Merkel, a także katolicki ksiądz z Erytrei, Mussie Zerai. Spodziewano się, że nagroda trafi w tym roku do podmiotu lub osoby walczącej o prawa uchodźców z Afryki. Tak się jednak nie stało.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zwykle te pokojowe nagrody dostają zbrodniarze lub zdrajcy swojego kraju. Ciekawe czym tamci się zasłużyli?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Amerykańscy konserwatywni „eksperci” rozkręcą ruch Trzaskowskiego? Republikański instytut partnerem Kampusu Przyszłości

Młodych ludzi „pełnych pomysłów” i „myślących nieszablonowo” Rafał…