CBOS zbadał oceny Polaków dotyczące najważniejszych instytucji polskiego państwa. Optymizmem raczej nie wieje.

www.flickr.com/photos/polandmfa/
www.flickr.com/photos/polandmfa/

Na pierwszy ogień weźmy prezydenta Andrzeja Dudę. Co drugi Polak jest zadowolony ze sposobu pełnienia swojego urzędu przez prezydenta. Ale niemal 40 proc. wyraża w tej sprawie jednoznacznie krytyczną ocenę. Co dziesiąty polski obywatel nie w tej sprawie zdania, podaje za CBOS portal wp.pl.

Niemal równo na trzy części dzielą się opinie na temat pracy Trybunału Konstytucyjnego. Dobrze tę instytucję ocenia 35 proc. pytanych, źle – 32 proc., a 33 proc. nie ma wyrobionego zdania. To wiernie oddaje zamieszanie poznawcze Polaków związane z awanturami wokół Trybunału Konstytucyjnego. W tym pytaniu, jak się wydaje, istotną wartością jest ta, wskazująca, że niemal co trzeci Polak nie ma wyrobionego zdania, co innymi słowami, jest zgłoszeniem absolutnego braku zainteresowania Trybunałem Konstytucyjnym i jego rolą w strukturze państwa.

Wyjątkowo źle został oceniony Sejm, czemu trudno się dziwić, obserwując karczemne awantury na niemal każdym posiedzeniu parlamentu i komisji sejmowych. Prawie 60 proc. pytanych negatywnie ocenia pracę parlamentu, a dobrze – tylko 24 proc. 17 proc. nie ma zdania. Negatywne oceny wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o 5 proc., a pozytywne spadły o 6 proc.

Prawie niewidoczny w działalności publicznej Senat oceniany jest krytycznie przez prawie  połowę pytanych (48 proc.), a dobrze przez nieco ponad co czwartego (26 proc.).

Badanie CBOS, przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków pokazują, po pierwsze, podział społeczeństwa w ocenach instytucji państwa, po drugie pokaźną grupę, która nie interesuje się konfliktami politycznymi, toczącymi się głownie w mediach, czyli daleko od ich codziennych problemów życiowych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Polska wciąż usilnie pracuje nad zdemolowaniem stosunków z Berlinem

Rząd PiS pompuje przed wyborami sprawę reparacji wojennych od Niemiec za straty, jakie pon…