„Jest więc kwestią nadrzędną, by społeczność polska w Wielkiej Brytanii zrobiła wszystko, aby Partia Pracy pokonała w wyborach parlamentarnych Torysów” – apelują polskie środowiska lewicowe, argumentując, że Brexit to tylko wstęp do brutalnych cięć budżetowych i wzrostu ksenofobicznych nastojów.

Inicjatorem odezwy Labour International Polska jest dr Gavin Rae, Brytyjczyk mieszkający w Polsce od lat. Socjolog apeluje do wszystkich postępowych organizacji i partii politycznych o wyrażenie poparcia dla programu wyborczego Partii Pracy, która pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna wróciła na tory socjaldemokratycznej polityki, czego wyrazem jest opublikowany wczoraj program wyborczy.

„Nadchodzące wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii są bardzo istotne dla całej Europy. W ostatnich latach obserwujemy odrodzenie prawicy na naszym kontynencie. Polityka cięć socjalnych i programy oszczędnościowe doprowadziły do wzrostu prawicowego populizmu i nacjonalizmu” – czytamy w apelu

Rae wskazuje, że dla mieszkających na Wyspach Polaków dalsze rządy Partii Konserwatywnej są niebezpieczeństwem. „Ich celem jest uczynienie z Wielkiej Brytanii niskokosztowej gospodarki na peryferiach Europy oraz wykorzystanie szansy na obniżenie płac, wydatków społecznych i ograniczenie praw pracowniczych. Uzasadniane jest to dodatkowo wzrastającą wrogością wobec emigrantów. Sytuacja ta sprzyja zwiększeniu wrogości do imigrantów mieszkających w kraju oraz wzrostowi ksenofobii i nacjonalizmu. Odnotowuje się wzrost ataków dokonywanych na tle rasistowskim i nacjonalistycznym” – głosi manifest.

Autor tekstu przekonuje, że Polacy jako największa mniejszość mogą zostać pozbawieni szeregu przysługujących im praw, gdyż rząd Theresy May w negocjacjach z Brukselą forsuje wersję tzw. „twardego Brexitu”, czyli zerwanie nie tylko politycznych związków z europejską wspólnotą, ale również zobowiązań wobec obywateli innych państw członkowskich mieszkających i pracujących w UK.

Alternatywą, którą wskazuje Gavin Rae jest głosowanie na laburzystów. Program Partii Pracy, opublikowany w czwartek wieczorem jest sygnałem, że brytyjska lewica znów staje po stronie klasy pracującej. Znajdujemy w nim postulat wprowadzenia maksymalnej różnicy w wysokości płac prezesa i szeregowego pracownika; nacjonalizacji poczty i kolei, a przywrócenia zniszczonego przez konserwatystów systemu opieki społecznej i podwyżki podatków dla obywateli zarabiających powyżej 80 tys. funtów rocznie. Labour Party, jak zauważa Rae „odrzuca rządowy program oszczędności, a zamiast niego proponuje ekonomiczną strategię inwestycji publicznych, które mają pobudzić wzrost gospodarczy i podnieść poziom życia (…) aktywnie sprzeciwia się rasizmowi i ksenofobii, uważa że wszyscy mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni żyć bezpiecznie, nie obawiając się dyskryminacji i uprzedzeń ze strony władz”

Wsparcie dla ugrupowania Jeremy’ego Corbyna wyraziły już m.in. Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polska Partia Socjalistyczna, londyński okręg Partii Razem oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a.

Portal strajk.eu przyłącza się do poparcia dla Labour Party i Jeremy’ego Corbyna.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Heh, bardzo śmieszne. Olbrzymia większość Polaków mieszkających w UK nie ma brytyjskiego obywatelstwa i nie ma prawa do głosowania w wyborach.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Litwa: rząd kieruje migrantów do miasteczka zamieszkanego przez Polaków. Ci protestują

Litwa zamierza umieścić nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę litewsko-biało…