35 proc. Polek i Polaków marnuje żywność. Łącznie wyrzucamy 9 ton jedzenia rocznie. Gorzej jest tylko w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji.

flickr.com/photos/usdagov
flickr.com/photos/usdagov

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej najwięcej żywności marnują gospodarstwa domowe i gastronomie. Łącznie odpowiadają za 49 proc. zmarnowanej żywności. 37 proc. żywności marnowane jest na poziomie produkcji.

Polska od wielu lat jest jednym z „liderów” w tym zakresie. W tym roku ponownie znalazła się na piątej pozycji – więcej żywności marnuje się tylko w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Francji. Najmniej żywności marnują: Malta, Luksemburg, Słowenia, Litwa, Cypr, Estonia i Grecja.

Zjednoczona Prawica złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy zakazującej hipermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności. Te produkty miałyby trafiać do organizacji charytatywnych, które następnie przekazałyby je potrzebującym. W maju tego roku podobną ustawę przyjął francuski parlament. – To skandal, że supermarkety wyrzucały do kontenerów wciąż dobrą żywność i polewały ją środkami chemicznymi, by była niezdatna do jedzenia – mówił w parlamencie Guillaume Garot. Po wejściu ustawy w życie niesprzedana żywność przekazana zostanie instytucjom charytatywnym lub na pasze dla zwierząt oraz kompost.

W Polsce od 2013 roku nic nie stoi na przeszkodzie, aby żywność oddawać. Na razie umowy z Bankami Żywności podpisały tylko dwa hipermarkety.

Na całym świecie wyrzucana jest jedna trzecia produkowanej żywności. W skali Europy to 100 mln ton jedzenia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Skoro gospodarstwa marnują 49%, a przy produkcji marnuje się 37%, to znaczy że supermarkety marnują nie więcej niż 14% (zapewne są jeszcze inne źródła ‚wycieku’). Ale trochę jak w dowcipie o szukaniu kluczy pod latarnią, nie dlatego, że tam się je zgubiło, ale dlatego, że tam się da. Supermarkety mogą ze swoimi stratami coś zrobić.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Polska ,,ojczyzną nienawiści”? – debata we Wrocławiu

Jakie są najważniejsze źródła podziałów społecznych w Polsce? Co leży u podstaw obserwowan…