Raport Biura Informacji Gospodarczej nie pozostawia wątpliwości – Polacy nie radzą sobie z regulowaniem opłat czynszowych. Dłużnikami spółdzielni i prywatnych właścicieli są zarówno osoby prywatne jak i firmy. Rekordzistą pod względem kwoty jest przedsiębiorstwo z Warszawy.

W Polsce rosną pensje ale również zadłużenie lokatorów i najemców / smakademicka.kn.pl
W Polsce rosną pensje ale również zadłużenie lokatorów i najemców / smakademicka.kn.pl

Łączna kwota zaległości czynszowych Polaków wyniosła w lipcu 2016 roku 130 milionów zł. Kwota ta jest sumą długów gospodarstw prywatnych i przedsiębiorstw. Okazuje się, że mimo wzrastających płac i ogólnego poziomu dobrobytu społecznego, regularne uiszczanie opłat za lokale przerasta możliwości finansowe wielu obywateli. Najwięcej zalegają osoby zameldowane lub prowadzące działalność w województwie mazowieckim. Zalegają one 35 mln zł, z czego 29 mln zł przypada na stolicę.

Kolejne miejsca w niechlubnym rankingu są zaskoczeniem. „Choć mogłoby się wydawać, że tuż za stolicą na liście miast, z wysokimi kwotami niezapłaconego czynszu znajdować się powinny Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań, to jednak okazuje się, że do pierwszej piątki trafiły dużo mniejsze miejscowości” – czytamy raporcie. Druga pozycja przypadła Elblągowi. W mieście położonym nad Zalewem Wiślanym zaległości wynoszą 21,2 mln zł. Na dłużniczym podium znalazło się też miejsce dla Legnicy, gdzie mieszkają dłużnicy zalegający kwotą 19,3 mln zł. Na kolejnym lokatach mamy Radom (4,4 mln zł) oraz Pabianice (4,3 mln zł). Według BIG wysokie długi w mniejszych ośrodkach wynikają z bierności miejscowych spółdzielni, które nie potrafią zmobilizować lokatorów i najemców do spłaty.

Ciekawa jest również struktura zadłużenia. 82 proc. zaległości czynszowych generują pojedyncze osoby, 13 proc. to dwuosobowe gospodarstwa, zaś 3 proc. stanowią rodziny z co najmniej trzema domownikami. „Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnie mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)” – czytamy w komunikacie prasowym Biura.

Największe jednostkowe zadłużenie posiada firma zarejestrowana w Warszawie. Zalega ona miastu aż 3,7 mln zł.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Raport Ministerstwa Zdrowia: wśród zaszczepionych umierają głównie osoby starsze i chore

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość osób, które zmarły w ciągu ost…