Jak wynika z najnowszego badania CBOS – 86 proc. Polek i Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że zwiększenie liczby pracowników napływowych jest dobrym rozwiązaniem. Przeciwnego zdania jest tylko 7 proc. społeczeństwa.

flickr.com/Saad Akhtar
flickr.com/Saad Akhtar

43 proc. badanych jest zdania, że Polak, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, ma większe szanse na pracę. Co czwarty twierdzi, że przewagę ma przebywający legalnie obcokrajowiec i stanowi poważne zagrożenie na rynku pracy dla obywateli Polski.

Co ciekawe, Polacy i Polki są za wydawaniem zgody na pracę i ułatwianiem uzyskiwania pozwoleń w sektorach, w których brakuje chętnych do pracy. Co czwarty badany jest przeciwny takim rozwiązaniom.

Imigranci zarobkowi coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce docelowe. O wzroście zainteresowania świadczą twarde dane. Między rokiem 2008, a 2013 liczba zezwoleń na pracę wzrosła z około 18 do ponad 39 tysięcy, a liczba rejestrowanych oświadczeń z 156 do około 235 tysięcy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców będzie rosło.

Według raportu Agencji Praw Podstawowych, niezależnej agencji Unii Europejskiej, we wszystkich krajach wspólnoty wyzyskuje się imigrantów zarobkowych. W Polsce między innymi toleruje się pracę dzieci w rolnictwie. Raport wskazuje również dobre praktyki. W Polsce jest to program informowania pracowników zagranicznych z krajów trzecich (Wietnam, Białoruś) o przysługujących im prawach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Emigracja zarobkowa nie jest czymś złym bo tak dzieje się na całym świecie a i Polacy są tego dobitnym przykładem zasilajac rynek pracy Niemiec ,Anglii ,Irlandii ,czy USA. Problem pojawia się wtedy gdy ci poszukujacy pracy zaniżają płace do granicy absurdu -w Polsce Ukrainiec pracuje za stawkę ,której Chińczyk by odmówił. To jest zgroza a kapitaliści zacierają ręce bo w fabrykach gdzie załoga to prawie sami Ukraińcy nie stosuje się BHP ,Prawa Pracy a normy są tak wygórowane by wszystkich wykończyć pracą. Jeśli pozwalamy na RÓWNANIE W DÓŁ TO ZA CHWILĘ PO SKOŃCZONEJ ZMIANIE NIE BEDZIEMY SZLI DO DYSKONTU A DO KOSCIOŁA CZY MOPSU NA ZUPĘ!!! !!! !!!
    To już nie będzie praca zarobkowa a N I E W O L N I C T W O !!!
    Juz jesteśmy blisko!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…